Yüzüklerin Efendisi'ndeki Miğfer Dibi Savunmasıyla II. Viyana Kuşatması Benzerlikleri

Yüzüklerin Efendisi kitabında geçen Miğfer Dibi Savaşı ile Osmanlı'nın II. Viyana Kuşatması arasındaki farklar.
Yüzüklerin Efendisi'ndeki Miğfer Dibi Savunmasıyla II. Viyana Kuşatması Benzerlikleri

sadrazam kara mustafa paşa, kanuni'nin etrafını sardığı ama alamadığı viyana'ya karşı ondan yüz yıl sonra yeniden saldırıya geçmişti. yolda macar birlikleri de osmanlı ordusuna katılmışlardı. mustafa paşa, ağır toplarını viyana önlerine götürememiş ama buna karşılık kale diplerine konulacak barutlarına güvenmişti. gerçekten de osmanlı ordusu bu yöntemle kalenin birkaç yerinden gedikler açmış, içeriye girmiş ve zorlukla geri püskürtülmüştü. bu esnada viyana kalesine gıda takviyesi yapılamadığından açlık baş göstermiş ve bu da mustafa paşa'nın işine gelmişti. sefer kazanılmak üzereydi ama tam o sırada polonya kralı sobieski'nin gönderdiği birlikler viyana'nın imdadına yetişti ve osmanlı ordusu iki ateş arasında kalarak savaşı kaybetti.

görüldüğü üzere 2. viyana seferi, yaşanmasından yüzyıllar sonra dünyanın gelmiş geçmiş en önemli edebiyat eserlerinden biri olan yüzüklerin efendisi'ndeki miğferdibi savunması'na çok benziyor. rohirrim-gandalf'ın yardıma gelmesiyle (film için elfleri de ekleyebiliriz) polonya birliklerinin paralelliği olsun, hem savaşta hem de eserde saldıran orduların mayınlama ve kale diplerinden içeri girme stratejileri olsun, savunmadaki ordunun açlık ve diğer eksikleri olsun bu benzerlikte dikkat çekici unsurlar.

tabii elbette tolkien, miğferdibi'ni yazarken 2. viyana kuşatmasını anlatmıştır demek doğru bir iddia değildir kesinlikle. sadece, ilginç benzerlikler söz konusudur.

Osmanlı'nın Viyana Kuşatmasını Kaybetmesi Sonucu Ortaya Çıkan Bir Lezzet: Kruvasan