Yüzüklerin Efendisi'ndeki "Yüzüğü Neden Kartallarla Götürmediler" Sorunsalına Net Bir Cevap

Yılların sorusudur bu; zaman zaman geyik, zaman zaman da ciddi olarak orada burada ele alınır. Hatta filmlerde "film icabı" diyebileceğimiz olayları eleştirenlere karşı "yüzüğü neden kartallarla götürmediler gibi bir eleştiri" bile dendiği olmuştur. Artık ikonikleşen bu soruyu temizce cevaplamanın vakti geldi.
Yüzüklerin Efendisi'ndeki "Yüzüğü Neden Kartallarla Götürmediler" Sorunsalına Net Bir Cevap


bu plot hole (hikaye açığı) uzun süre tartışıldı ama bence yüzüklerin efendisi ve orta dünya'ya tek yönlü bakılmaması gerek. özellikle bu hususta.

gandalf'ın en başından planladığı şey aslında tam olarak buydu.

kronolojik olarak gidersek

- gandalf yüzüğün frodo'da olduğunu öğrendikten sonra saruman'a yardım için gider.

- saruman, sauron ile müteffik olduğunu açık eder ve aralarına katılmadığı içim gandalf'ı alıkoyar.

- gandalf orthanc'tan kaçış ve yüzüğü yok etme planını düşünürken aklına kartallar gelir. en azından "neden kartalla götürmediler ya" diyenler kadar kafası çalışmaktadır.

- kaçtığında hemen hobbitlerin yanına ayrıkvadi'ye gitmez onun yerine misty mountains'ın (sisli dağlar) kuzeyine kartalların yaşadığı yere gider.


gandalf ve kartallar burada yüzüğü yok etme planını tartışır ve kartallar frodo'yu 9 nazgûl tehlikesi olmasına rağmen taşımayı kabul ederler. kartalları sadece nazgûl'ler durdurabilir ama "element of surprise" ile birden ortaya çıkınca şanslarının olduğu konusunda fikir birliğine varırlar.

- gandalf ve kartallar sauron'un elinin ne kadar uzağa ve derine uzandığını anladıkları için planı çok gizli tutmaya karar verirler. (karaktersiz gollum'un işkence ile yüzüğün yerini söylediğini hatırlatırım ) eğer sauron planı öğrenirse tek zayıf yönü olan mordor hava sahasını güçlendirir ve bunun fark edilmesini istemezler.


- ayrıkvadi'den 9 kişi yola çıkılması da tamamen şaşırtmaca içindir, daha sonra istihbarat yayılırsa eğer bölünecek gruplardan hangisinde ve hangi rotada olanların yüzüğü taşıdığı belli olmasın diye.

- tek yapılması gereken, sisli dağların diğer tarafına geçip orada kartallar ile buluşulmasıdır. neden direkt ayrıkvadi'de değil diyenler varsa eğer ortadünya'nın coğrafyasını pek bilmiyorlardır. hobbit'te cücelerin ayrıkvadi'ye nasıl ulaştıklarını hatırlatmak isterim. orta dünya'nın son umudu olan bu planın inanılmaz derecede gizli kalması çok önemlidir ve ortalık ork ve casus kaynamaktadır. kartallar gö-rü-ne-mez.

peki sisli dağların öbür tarafına nasıl geçecekler?


high pass - sauron ve orklar tarafından gözetiliyor.
redhorn pass - seçenek değil
moria - gandalf moria'da neyin uyuduğunu biliyor.
rohan - isengarda çok yakın üstelik etrafından tekrar dolanlması çok uzun zaman alacak.

alternatiflerinden birini kullanarak.

ama gandalf en tehlikeli yine de en güvenli rotayı seçiyor "kuzey geçidi"

ordan geçerken saruman'a yakalanıyorlar ve rotalarını istemsizce sonraki en iyi seçenek moria'ya çeviriyorlar. burada arkadaşlara yeniden hatırlatmak isterim yozgat'ın tapografik haritasını bile ezbere bilen bir saruman var. hiç bir yer güvenli değil.

- moria'da gandalf karanlığa düşmeden önce belki içlerinden biri planı anlar diye son nefesle "fly you fools" diyor.

İşte o sahne


- ama "neden kartalla gitmediler" diyenler kadar, einstein / baran venn diagramı ortasında kalamadıkları için anlayamıyorlar.

- gandalf tekrar beyaz gandalf olarak gönderildiğinde planı bırak ismini bile hatırlamıyor.

- ve gandalf'ın büyük planı başarısızlıkla sonuçlanıyor.