Zaman Çarkı Serisini Okuyup Diziyi İzlemeyi Düşünenlere Işık Tutacak Bir Rehber

Robert Jordan'ın kült serisinin fanları, aynı seriden uyarlanan Prime dizisine başlayıp başlamamakta kararsız olabilir. Yardımcı olalım.
Zaman Çarkı Serisini Okuyup Diziyi İzlemeyi Düşünenlere Işık Tutacak Bir Rehber

diziyi izlemeyenler için direkt genel bir yazı yazdım. eğer bu noktalar sizin için önemliyse hiç açıp izlemeyin, boşuna da boklamak zorunda kalmayın. aşağıda değindiğim noktaları diziyi henüz izlememiş olanlar için bir rehber olarak kabul edebilirsiniz.

uyarı: wheel of time, game of thrones ve lord of the rings spoiler'i içerir.

1) dizide farklı farklı ırklardan birçok insan var. bazı ana karakterler siyahi, bazıları asyalı olarak tasvir edilmiş. kitapta da ırklar oldukça çeşitli zaten, ama dizide bu daha da arttırılmış. mesela ücra bir kasabada, her ırktan insan görebiliyorsunuz. bizim fanboylara göre herkesin aynı renkten olması lazım bu kasabada, çünkü senelerdir hep aynı insanlar bir arada yaşamış. ama eser fantastik işte. sırf farklı ırkları temsil etmek için her ırktan insan koymuşlar bu kasabaya. eğer bu sizi rahatsız edecekse hiç açıp izlemeyin bence. hem sizin zamanınız boşa gitmesin, hem de dizi boşuna boklanmasın.

2) sosyal medyada dizinin görselliğini beğenmeyen çok sayıda insan var. onlar ne içmiş ne yemiş bilmiyorum. sırf bu eleştiriler yüzünden açıp game of thrones birinci sezon birinci bölümü izledim geçen gün. görsellik (bakınız sadece görsellik diyorum) puanım got için 6/10, wheel of time için 9/10. burda takdiri size bırakıyorum... tek tavsiyem got'un en iyi bölümüyle wheel of time'in henüz yayınlanmış olan 3 bölümünü kıyaslamayın. çünkü wheel of time da zamanla daha iyi olacaktır. sadece ilk sezonlara bakarsanız görsellik olarak got'un 10 fırın ekmek yemesi gerektiğini anlarsınız. örnek 1: trolloclar vs white walkers. örnek 2: kuşbakışı veya doğa çekimleri. örnek 3: two rivers vs winterfell. daha da çok örnek var...

3) yukarda got ile bir görsellik karşılaştırması yaptım, çünkü çok fazla got kıyaslamalı yorum geliyor sağdan soldan. fakat wheel of time dizisinin got'la çok çok az benzerliği vardır. george martin'in game of thrones için game of houses'tan (wheel of time'da bir konsept, spoiler vermeyeyim) esinlendiğini biliyoruz. wheel of time kitapları game of thrones'dan daha önce yayınlanmaya başlıyor. ama bunun dışında pek bir benzerlik yok. got daha bir grimdark fantasy iken, wheel of time geleneksel high fantasy, kahramanlık hikayesi vs.

4) lord of the rings ile ilgili ciddi benzerlikler göreceksiniz. bu benzerlikler birinci sezondan sonra azalarak bitecek. bu benzerlikler sizi rahatsız ediyorsa bile bir şans vermenizi tavsiye ederim. çünkü dediğim gibi bir noktadan sonra wheel of time tamamen orijinal bir esere dönüşüyor. kitapların 90 milyon satmasının ve şu an fantastik edebiyatın mihenk taşlarından birisi olmasının en önemli sebebi bu.

5) eğer kitapları okuduysanız ve birebir veya birebire yakın bir adaptasyon bekliyorsanız, ya hiç izlemeyin ya da böyle olmadığını bilerek başlayın lütfen. çünkü yaklaşık bir yıldan fazla süredir değişiklikler yapılacağı biliniyordu. bu değişikliklerin lord of the rings filmlerine eşdeğer olduğu söyleniyordu. lord of the rings serisini okuyanlar filmlerin kitaplardan oldukça farklı olduğunu bilirler. wheel of time'da da aynı durum söz konusu. bu değişikliklerin var olduğunu bilin lütfen. he siz izlersiniz. değişiklikleri beğenmezsiniz o normal tabi, herkesin kendi takdiri. ama kitaplara göre ciddi farklar var.

6) en önemli noktayı en sona bıraktım. haliyle çok fazla kişi game of thrones ve lord of the rings kıyaslamaları yaptı. ben de konuya şu şekilde yaklaşıyorum. game of thrones izleyenler bilir, game of thrones'un tutmasının ve hit olmasının sebebi hiç beklenmedik sahneleridir. ned stark'ın ölümü, red wedding vs. wheel of time'da bu sahneler çok fazla yok. diğer taraftan lord of the rings filmlerinde ise, can alıcı sahneler duygusal yoğunluğu yüksek sahnelerdir. son filmde theoden'in "to the death" repliği gibi. işte bu sahnelerden wheel of time'da tonla var. o yüzden wheel of time lord of the rings ile aynı tarza sahip, game of thrones ise daha farklı. izlemeyenler için beklentileri netleştirmek açısından bu farka değinmek istedim.

şu ana kadar eleştirilerde gördüğüm noktalara yukarda değindim. bunun dışında dizi benim gözümde 8/10 olarak devam ediyor. bu sezon serinin birinci kitabı baz alınarak yapıldı, ve birinci kitap serinin ortalama altı kitaplarından. dolayısıyla devam eden bölüm ve sezonlarda çok daha iyi olacağını düşünüyorum.