Zamanında İstanbul Emniyetini Karıştırmış İlk Seri Katillerden Hrisantos'un Filmlere Konu Olmuş Hikayesi

İşgal yıllarında, İstanbul polisine mektuplar göndererek, “Hepinizin kanını içeceğim.” tehditleri savuran Hrisantos,13’ü polis olmak üzere, toplamda 21 kişiyi öldürmüş. Öldüğünde ise sadece 23 yaşındaymış.
Zamanında İstanbul Emniyetini Karıştırmış İlk Seri Katillerden Hrisantos'un Filmlere Konu Olmuş Hikayesi

gerçek ismi hiristo anastadiyadis olan 1898 doğumlu istanbullu rum suç figürü.

çocukluğundan itibaren ağabeyi koço ile birlikte suç batağına bulaşmış olan hrisantos, yaşı ilerledikçe karmanyolacılığa (şehir içinde ıssız yolda ölümle korkutarak yapılan soygunculuk) da başlayıp, etrafında dönemin ünlü haydutlarından organize bir suç çetesi oluşturdu.

o yıllarda beyoğlu'nda cesareti ve güzelliğiyle hatırı sayılır bir hayran kitlesi oluşturan bu seri katil, 13 polis başta olmak üzere 21 kişiyi öldürdü.

hrisantos, sabıka kayıtlarına ilk geçtiğinde 16, öldüğünde ise 23 yaşındaydı. kendisi, meşhur "boğazkesen cinayeti"nin de katillerinden biridir.

istanbul emniyeti'nin başına bela olan bu katili öldüren ise, 1955 senesinde 59 yaşındayken vefat eden, emniyet amiri muharrem alkor'dur. 

alkor,ünlü sinema ve dizi oyuncusu selda alkor'un da babasıdır. bu olay, yeşilçam yapımcılarının da iştahını kabartmış ve 1952’de "istanbul kan ağlarken" ve 1969 senesinde "3 namus bekçisi" isimli filmlere konu olmuştur. ayrıca muharrem alkor, vefatından 3 sene evvel yayınladığı "hrisantos’u ben öldürdüm" isimli kitabında, hrisantos olayını bütün detaylarıyla anlatmıştır.

istanbul’un işgal yıllarında, polis müdüriyeti’ne mektuplar göndererek, “hepinizin kanını içeceğim” diye korku salan hrisantos,13’ü polis olmak üzere, toplamda 21 cana kıymış ilk seri katilimiz.öldürüldüğünde 23 yaşındadır.

hrisantos’un, 26 eylül 1914 tarihli ve 4741 sayılı sabıka fişinde şunlar yazılıdır:

hristo veled-i ahilya,

doğum yeri: istanbul

doğum tarihi: 1314 (1898)

tabiyeti: osmanlı

mezhebi :rum

sanatı: terzi çıraklığı

gerçek adı hiristo anastadiyadis ahilya olan hrisantos, osmanlı emniyeti’nin sabıka kayıtlarına geçtiğinde, daha 16 yaşındadır.
belgelere göre,atina’da ölen babasının adı ahilya’dır. annesi andernohin, beyoğlu peremeci sokağı’nda bir umumhanenin (randevuevi) patroniçesidir.
ilk vukuatları,hırsızlık,kapkaççılık ve söğüşçülüktür.
daha sonraları, galata,tatavla’yı (kurtuluş),dolapdere ve beyoğlu’nu haraca kesmiştir.meşhur, “boğazkesen cinayeti”’nin katillerinden biridir.
istanbul emniyetinin başına bela olan bu katili öldüren ise, 1955 senesinde 59 yaşındayken vefat eden, emniyet amiri muharrem alkor‘dur.
muharrem alkor,ünlü sinema ve dizi oyuncusu selda alkor‘un da babasıdır.
bu olay, yeşilçam yapımcılarının da iştahını kabartmış ve 1952’de istanbul kan ağlarken ve 1969 senesinde 3 namus bekçisi isimli filmlerle beyaz perdeye taşınır.
muharrem alkor, vefatından 3 sene evvel yayınladığı,hrisantos’u ben öldürdüm isimli kitabında,hrisantos olayını bütün detaylarıyla anlatmıştır.
foto

istanbul kan ağlarken(1952)


ve üç namus bekçisi(1969) filmlerine konu olmuş cinayet, gasp, uyuşturucu satıcılığı, adam kaçırma gibi çeşitli suçları bulunan zamanının belası.

http://www.turkiyatjournal.com/…an fırat saylan.pdf

adamın hikayesini okurken gerçekten film senaryosu okuyorum sandım bir an. aslında günümüzde de bir film çekilseymiş fena olmazmış. konu olduğu filmleri bulabilirsem bi izleyim.