Zarafet, Şıklık ve Düzen Bir Arada: 1959 Yılında İstanbul'daki Çaycı Çırağı Fotoğrafı

Eski fotoğraflara bakmak insanda her zaman nostaljik duygular uyandırır. O yıllar esasında güzel geçmese bile şimdi bakınca her şey o zamanlar daha iyiymiş gibi gözükür. İşte size yeni bir tanesi.

dönemine göre gayet normal olan fotoğraf

nasıl ki 80’lerde pastel, 90’larda jean ceketler giyiliyorsa o dönemde de dikim ceketler giyilirdi. her dönemin bir ruhu vardır. bugün hala şık giyinen çok insan var. spor takımlar, harika ceket ve gömlek giyen insanlara dikkat kesilmek yerine koton marka koltuk altı terlemiş t-shirtü giyip tayt giyen kadınlara mig görmüş amerikan pilotu gibi kilitlenirseniz tabi ki eskiden daha güzelmiş dersiniz.

çok güzel bir fotoğraf gerçekten

böyle eski fotoğraflara bakıp "ah o zamanlar türkiye ne kadar modernmiş, şimdi öyle mi!" diyenleri de valla dövesim geliyor. daha modern değildik, sadece o resimlerin çekildiği lokasyonlara sizin dedeleriniz köyden göç etmemişti.

1950'li yıllarda türkiye, beyoğlu'ndan, şişli'den ibaret değildi tabii. buralarda çekilen fotoğraflara bakıp kıyas yapmak anlamsız. evet istanbul daha güzeldi, çünkü daha senin deden gelmemişti.

"eskiden daha modernmişiz" geyiği

çaycı bir çocuk, eski püskü bir ceket giyinmiş diye, bugüne lanetler yağdırıyorlar. o günün giyim tarzı bu hayatım! o günlerde, şimdiki gibi giyinemezdin, ama şimdi istediğin gibi giyinebilirsin.

çok güzel bir fotoğraf. sanki bir dönem filmi karesi gibi... ama öyle olsa, ceket taze ve lekesiz olurdu. eskiden şimdiki gibi her büroda, mağazada bir mutfak yokmuş. çay ve kahve genelde dışarıdan söyleniyor. bu çok tuhaf aslında, şimdi dışardan kahve söyleyince topa tutuluyorsun :)