Zarif Görünen Bir Canlı Olan Kuğu Neden Bu Kadar Agresif ve Saldırgan?

Zarif ve güzel görüntüsünün ardında ciddi bir agresiflik taşıyan bir hayvan kuğu. Peki kuğular neden bu kadar saldırgan?
Zarif Görünen Bir Canlı Olan Kuğu Neden Bu Kadar Agresif ve Saldırgan?

kuğular diğer kuşlara, hayvanlara ve hatta insanlara karşı hırçın ve saldırgan olmalarıyla ünlüdür. kuğular -özellikle de erkekler- yuva alanlarına, yavrularına ve eşlerine karşı son derece korumacıdır. bunlardan herhangi birinin tehdit altında olduğunu hissederlerse, potansiyel avcıları uyarmak için tıslar ve dev kanatlarını çırparlar. tehdit devam ederse, güçlü kanatlarını ve gagalarını kullanarak saldırırlar.

üreyen kuğu çiftleri özellikle güçlü bir bağa sahiptir, ömür boyu çiftleşirler ve her iki eş de yavruların yetiştirilmesinde çok önemli ve koruyucu bir rol oynar. üç kuğu türü -whooper, bewick ve mute kuğuları- özellikle yuva alanları tehdit edildiğinde ve yiyecek için rekabet ederken saldırganlık belirtileri göstermeleriyle bilinir.

bir yuvanın ve yavruların bölgesel savunması yüksek sesle tıslama ile işaretlenir ve kuğu yavruları için gerçek bir tehlike riski olduğunu algılarsa, karada veya suda hızla tam ölçekli şiddetli bir saldırıya dönüşebilir.

kuğuların sebepsiz saldırıları, özellikle üreme mevsimi dışında nadirdir, ancak yabani kuşlara veya hayvanlara sıkıntı vermemek için her zaman dikkatli olunmalıdır ve yabani bir kuğuya yaklaşılması hiçbir koşulda tavsiye edilmez.


kuğular kendilerini nasıl korur?

kuğular kendilerini ve yavrularını korumak için başlangıçta bir "davetsiz misafir" veya potansiyel avcı geri çekilmezse bir saldırının yakın olduğunu belirten bir uyarı gösterisi yaparlar. bu, yüksek sesle tıslama, kanat çırpma, boynun yukarı doğru gerilmesi ve kanatların genişçe açılarak busking olarak bilinen bir duruşu içerir.

bu göz korkutucu bölgesel gösteri tehdidi geri çekilmeye ikna etmek için yeterli olmazsa, hem suda hem de karada tam ölçekli bir saldırı izleyebilir. suda, bir kuğu başını kanadının altına sokar ve kendini suda ileriye doğru iter, önce ayakları tehdit kaynağına doğru, ki bu genellikle başka bir kuştur.

karada gerçekleşen kuğu saldırılarında da busking duruşu görülür. kuğu kanatlarını açar, mümkün olduğunca geniş ve yüksek tutar, başı ve boynu aşağıya bakacak şekilde kanatlarını çırparak ve gürültülü bir şekilde tıslayarak tehdide doğru koşar.

saldırı modundaki kuğular, kalınlaşmış kemikli mahmuzlar ve sivri uçlarla savaşa uyarlanmış dev kanatlarını kullanarak tehdidin kaynağına saldıracaktır. buna güçlü gagalarıyla ısırmak ya da çekmek eşlik eder, ancak dişleri olmadığı için kuğu ısırığından kaynaklanan herhangi bir zarar büyük olmayacaktır.


kuğular ne zaman saldırganlaşır?

kuğular üreme mevsiminde en agresif dönemlerini yaşarlar ve nisan sonu ile haziran arasında bu kuşlara ya da yuvalarına fazla yaklaşmaktan kaçınmak en iyisidir. kuğular eşlerine, yavrularına veya yuvalarına yönelik tehditlere tepki olarak saldırırlar.

ilk uyarı gösterisinden sonra tehdit azalmazsa, ailelerini savunmak için tam ölçekli bir saldırının bunu takip etmesi nadir değildir.
aç kuğular, yiyecek kaynakları yetersizse ve yiyecek için diğer kuşlarla rekabet etmeleri gerekiyorsa saldırgan davranışlar sergileyebilir.


kuğular insanlara karşı saldırgan mıdır?

teorik olarak kuğular, yuva alanlarının ve yavrularının tehlikede olduğunu hissetmedikleri sürece insanlara karşı saldırgan davranmazlar. bir kuğuya yaklaşmayan veya onu kışkırtmayan insanların endişelenecek bir şeyi olmamalıdır.

bununla birlikte, kuğuların yuvalama alanlarına aktif olarak yaklaşmadıkları veya rahatsız etmedikleri durumlarda bile insanlara karşı saldırgan davranabildikleri iddiasını destekleyen haberler mevcuttur.

haberlere konu olan trajik hikayelerden biri 2012 yılında chicago'daki bir gölette bir kanocuya yapılan saldırıydı. bir kuğu kanosuna saldırarak onu suya düşürmüş ve ardından kıyıya yüzmesini engelleyerek boğularak ölümüne neden olmuştur.

cam nehri'ndeki kürekçiler ve diğer nehir kullanıcıları 2014 yılında saldırgan bir kuğunun defalarca saldırısına uğradıklarını, hatta ingiltere kraliçesi'ne başvurarak kuğunun başka bir yere taşınmasını onaylattıklarını bildirmişlerdir.

bazen kuğular, göllerde su kuşlarını besleyen ziyaretçilerden yiyecek isterken, özellikle de kişi yiyecekle 'oynuyorsa' veya kuğuyla alay ediyorsa, saldırgan, korkutucu veya zorlayıcı bir şekilde davranabilir.


bir kuğu size saldırırsa ne yaparsınız?

kendinizi bir kuğu tarafından saldırıya uğramak gibi talihsiz ve potansiyel olarak korkunç bir durumda bulursanız, kaçmanıza yardımcı olabilecek birkaç öneri vardır. kızgın veya saldırgan bir kuğuya sırtınızı dönmeniz tavsiye edilmez. bunu yapmanız kuğuya bir tehdit oluşturduğunuzu gösterebilir ve sizi kovalamaya devam edebilir.

aynı şey koşmak için de geçerlidir; güvenli bir yer aramak için koşmak ne kadar cazip olsa da, kuğu davranışı uzmanları kuğuyla yüzleşmeye devam etmeyi ve yavaşça geri çekilmeyi, geri çekilirken kollarınızı açarak kendinizi olabildiğince büyük ve korkutucu göstermenizi önerir.

kuğular ölümüne dövüşür mü?

erkek kuğuların, üreme mevsiminde bölgelerini savunmak söz konusu olduğunda birbirleriyle ölümüne dövüştükleri gözlemlenmiştir. iki erkek kuğu (koçan olarak bilinir) arasında özellikle şiddetli bir çatışma meydana gelirse, biri sonunda geri çekilebilir ve yenilgiyi kabul edebilir, ancak böyle bir savaşın ölümle sonuçlanması duyulmamış bir şey değildir.

"katil kuğu" raporları, galler'de bay nasty olarak adlandırılan ve en az on kuğunun hayatına mal olan bir dilsiz kuğu da dahil olmak üzere, periyodik olarak medyanın dikkatini çekmektedir.
...

hem kuğular hem de kazlar, özellikle üreme mevsiminde diğer kuşlara ve insanlara karşı saldırgan davranışlar sergiler. kazlar daha gürültülü saldırganlar olsa da, kuğular büyüklükleriyle göz korkutur ve eşlerine veya yavrularına tehdit olarak gördükleri her şeye zarar verme konusunda korkutucu bir üne sahiptir.

ne kazların ne de kuğuların aslında diğer kuş türlerinden daha saldırgan olmadığı, ancak her iki kuşun da yavrularına karşı son derece koruyucu olduğu ve yuvalama alanlarının tehlikede olduğunu hissettiklerinde saldıracakları sonucuna varmıştır.

kaynak1, 2