Zenginlerin Yatırımlarını Taklit Ederek Milyarder Olan Mohnish Pabrai'nin İlham Verici Öyküsü

ortak aracılığı ile
Eğer yatırım zenginlerine bakıp "atı alan Üsküdar'ı geçti, artık başkasına nasip olmaz bunlar" falan diyorsanız acele etmeyin. Warren Buffett'in yaptıklarını kopyalayarak zengin olan Mohnish Pabrai gibi yatırımcıların hikayesine bir göz atın...
Zenginlerin Yatırımlarını Taklit Ederek Milyarder Olan Mohnish Pabrai'nin İlham Verici Öyküsü
Fotoğraf: Wagonsfund

Mohnish Pabrai'nin hikayesi, başarılı bir iş adamı ve yatırımcı olarak servetini nasıl oluşturduğunu anlatan ilham verici bir öykü. Hindistan'da doğan Pabrai, ABD'ye göç ederek eğitimini tamamlıyor ve Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden bilgisayar mühendisliği diploması aldıktan sonra, 1991 yılında TransTech adlı bir bilişim şirketi kuruyor. Bu şirketi başarılı bir şekilde yönettikten sonra 2000 yılında satıp bu süreçte önemli bir sermaye birikimi elde ediyor. Buraya kadar standart bir hikaye denebilir.

Ancak Pabrai'nin gerçek başarısı yatırım dünyasına adım attıktan sonra geldi

1999 yılında Pabrai Investment Funds'ı kurdu ve Warren Buffett ile Charlie Munger'ın yatırım stratejilerini benimseyerek yatırım yapmaya başladı. Buffett ve Munger'ın değer yatırımına odaklanmaları, Pabrai'nin de yatırım felsefesinin temelini oluşturdu. Onların izinden giderek, düşük riskli, yüksek getiri potansiyeline sahip hisse senetlerine yatırım yapmaya odaklandı.

Değer yatırımı: Şirketlerin hisse senetleri, gerçek değerlerinden daha düşük bir orana ulaştığında yapılan alım stratejisine verilen isim.


Pabrai, Buffett'ın prensiplerini benimseyerek genellikle büyük, köklü ve iyi yönetilen şirketlere yatırım yaptı

Ayrıca, yatırım kararlarını verirken, iş dünyasında "teneke kutu açma testi" olarak adlandırdığı bir yaklaşımı benimsedi; bu test, bir yatırımın yalnızca belirli kriterleri karşıladığında yapılması gerektiğini vurguluyor. Bu kriterin temelinde ise uzun vadeli düşünme yatıyor. Hisse senetlerini kısa vadede alıp satmak yerine, uzun vadeli büyüme potansiyeli olan şirketlere yatırım yaptı kendisi. Bu yaklaşım, onun piyasadaki dalgalanmalara karşı daha dirençli olmasını sağlayıp ve uzun vadede daha istikrarlı getiriler elde etmesine yardımcı olmuş durumda.

Sonuç olarak Mohnish Pabrai'nin hikayesi, doğru stratejilerle bayağı bayağı servet yapabileceğinizi gösteren bir örnek. Warren Buffett ve Charlie Munger'ın prensiplerini kopyalayarak düşük riskli ve yüksek getiri potansiyeline sahip yatırımlar yaparak, finansal başarıya bu şekilde ulaşmış bir kardeşimiz.

Yani başarılı yatırımcılar ne yapıyorsa Pabrai de onu yapmış. Buna copytrading, yani kopya yatırımı deniyor. Bu mantık, güvenilir yatırımcıların işlemlerini kopyalama mantığına dayanan bir ticaret yöntemi. Yatırım kopyalama olarak da çevirebiliriz. Mesela başarılı olduğunu düşündüğünüz bir yatırımcı vardır, onun yaptıklarını kopyalarsınız ve karşılığında kârlı işlemler için komisyon ödersiniz. Bu, aynı zamanda "çok uğraşmak istemiyorum" diyenler için de ideal bir seçenek tabii.

İnsan düşünüyor: "Bu imkanlar, hikayeler varken sadece aybaşı yatan maaşa talim etmeli miyiz?" diye...

Artık Türkiye’de de Mohnish Pabrai’nin yaptığı gibi en iyilerle aynı işlemleri yapabileceğiniz bir platform var. Türkiye’nin sosyal yatırım platformu ortak’ta 700’den fazla yatırımcının herkese açık profillerinden işlemlerini, getiri oranlarını ve mesajlarını takip ederek en başarılılarla aynı işlemleri yapabilirsiniz.

Size en uygun yatırım stratejisini ve yatırımcıyı bulmak için ortak’ı hemen indirin, yeni üyelere 1000TL ile yatırımın sosyal halini deneyimleyin.