1-2 Mart Tarihlerinde Gökyüzündeki Müthiş Buluşma: Venüs - Jüpiter Kavuşumu

1-2 Mart 2023 tarihlerinde iki gezegen Venüs ve Jüpiter, gökyüzünde birbirine epey yakın gibi gözükecekler.
1-2 Mart Tarihlerinde Gökyüzündeki Müthiş Buluşma: Venüs - Jüpiter Kavuşumu

"çarşamba (1 mart 2023) ve perşembe (2 mart 2023) günleri, iki parlak gezegen gece gökyüzünde çarpışmak üzereymiş gibi görünecek.

güneş sistemi'ndeki en büyük gezegen olan jüpiter ve dünya'nın gökyüzündeki en parlak cisimlerinden biri olan venüs, birbirlerine yaklaşık yarım derece ya da kabaca bir dolunay genişliği kadar yaklaşacak. haftalardır birbirine yaklaşmakta olan bu iki cisim, gökyüzünde ay, gezegen ya da yıldız gibi iki cismin birbirine son derece yakın görünmesiyle ortaya çıkan ve kavuşum adı verilen bir olguya doğru ilerliyor.


bu olgu elbette bir perspektif hilesi. iki parlak gezegen aslında birbirlerinden milyonlarca mil uzaktadır; sadece bizim dünya'daki bakış açımızdan birbirlerine çarpıyor gibi görünürler. dünya, jüpiter ve venüs'ün yörünge düzenleri sayesinde bu tür kavuşumlar yılda bir kez gerçekleşir.


iki parlak gezegeni görmek için teleskop ya da dürbüne ihtiyacınız olmayacak. gün batımından sonra batıya bakmanız yeterli; bu iki gezegen çıplak gözle görülebilecek. jüpiter gökyüzündeki en parlak yıldız olan sirius'tan iki kat daha fazla parlarken, venüs jüpiter'den altı kat daha parlak olacak.

bununla birlikte, gezegenleri bir dürbünle izleyen gökyüzü gözlemcileri, jüpiter'in en büyük üç uydusunu görme avantajına sahip olabilirler: io, ganymede ve callisto.


gökyüzündeki bu manzarayı yakalayamazsanız, sanal teleskop projesi (sanal teleskop)sayesinde roma'dan görüldüğü şekliyle kavuşumun canlı yayınını izleyebilirsiniz. yayın 1 mart günü 13:30 est'de (1830 gmt) başlayacaktır."

kaynak: livescience