1 Haftada 25 Milyon Kullanıcıya Ulaşan EA Games Oyunu: Apex Legends

EA Games'in 4 Şubat'ta ücretsiz olarak piyasaya sürdüğü Battle Royal oyunu Apex Legends, oyun dünyasına bomba gibi bir giriş yaptı. Oyunun ilk izlenimleri nasıl? Cevabı içeriğimizde.
1 Haftada 25 Milyon Kullanıcıya Ulaşan EA Games Oyunu: Apex Legends


apex legends, battle royale türünün en son ve şu an için en iyi örneğidir

overwatch'un battle royale versiyonu gibi şu an ama overwatch gibi yavan ve tekdüze değil tam aksine çok eğlenceli, heyecanlı ve iyi bir oyun olmuş. üstelik bu kalite bedava. overwatch hakkında "idare eder bir oyun ama f2p olmalı, buna 5 dolar bile verilmez" dediğimde overwatch'un ne kadar sofistike olduğunu açıklamaya ve verdikleri bilmemkaç doları aklamaya çalışanlar overwatch'un her alanda ağzına rahatlıkla verebilecek olan apex'in f2p olmasına nasıl cevap verecekler çok merak ediyorum.


150-200 saat kadar pubg oynamış biri olarak diyebilirim ki bu oyun pubgyi de fortnite'ı da bitiremez (keşke fortniteı bitirse...) ama kesinlikle ikisinden de daha iyi

pubgnin fortnite'a göre en büyük artılarından biri gerçekçiliğiydi. ama bu gerçekçilik ister istemez oyunu yavaşlatıyordu ve sıkıcılaştırıyordu. pubg oynadığım zamanlara bakıyorum da, resmen %10'u aksiyon geri kalanı loot ve koşturmaca. bunu bilerek saatlerce pubg oynadım elbette çünkü pubg'de son kalanlardan biri olmanın ve oyunu kazanmanın heyecan ve tatmin hissini hiçbir oyun veremiyor (itiraf edelim: bu tadı apex legends da tam olarak veremiyor). ama son tahlilde pubg'nin büyük kısmı amelelikle geçiyor.

apexte de battle royale olması nedeniyle ister istemez amelelikler var ama haritanın kompaktlığı, oyunu sayısının daha az olması, daha aksiyona dayalı olması ve oyunun çok daha hızlı olması vb. nedenlerle ameleliklerin payı %50'yi aşmıyor. kısaca, pubg'yi alıp ameleliğini azaltıp aksiyonunu ve hızını artırınca apex'i elde ediyoruz. bu da oyunun pubg'ye göre son tahlilde çok daha keyifli olmasını sağlıyor. böylelikle de pubgnin ameleliklerindense apex'in aksiyonu bir noktadan sonra daha tatlı geliyor.


gerçekçilik olmadan yaşayamam falan diyorsanız apex'i pubg'den daha fazla sevemezsiniz

ama gerçekçilik çok da önemli değil mühim olan aksiyon ve eğlence diyorsanız doğru adrestesiniz. oyunu pubgde olduğu gibi sürekli saklanıp en sona kalarak, aksiyon yaşamadan oynamak da kesinlikle mümkün ama oyun böyle oynanmaması gerektiğini size her alanda hissettiriyor. susturucu falan yok mesela oyunda. bu yüzden "ya ölürsem" falan demeyip aksiyona dalmanız gerekiyor (elbette gerekli hazırlıkları mümkün olduğunca yaparak). zaten online shootlerarın altın kuralı burada da geçerli: öle öle öldürmeyi öğreneceksiniz.

apex'in pubgye vurduğu en büyük darbe ise şans faktörünün etkisinin azaltılması

pubg oynayanlar bilir, shroud falan değilseniz oyun %80 şanstır; ister loottaki şans olsun, ister düşman sizi görmeden sizin onu görebilmeniz, ister çemberin lehinize konumlanıp daralması... apexte ise bu faktör çok azaltılmış. çünkü wraith, bangalore vb. karakterlerin kaybolma, sis bombası atma gibi yetenekleri, gibraltar'ın force fieldı, mirage'ın decoyları vb. yetenekleri elinizin altında. dolayısıyla lootsuz yakalandığınızda, siz düşmanı görmeden düşman sizi gördüğünde bu gibi yetenekleri kullanarak hızlıca ve kolaylıkla zararınızı minimize edebiliyorsunuz. ve düşmandan gerçekten iyiyseniz bu yeteneklerle şartları eşitleyip akabinde onu öldürüp bir şekilde hayatta da kalıyorsunuz. özetle sırf yanlış zamanda yanlış yerdeydiniz diye 15-20 dakikalık lootunuz ve emeğiniz gitmiyor. dolayısıyla oyun şanssızlığı affediyor, emeğinize ve zamanınıza saygısı var. şansın yine etkisi büyük ama pubg'nin yarısı kadar bile değil. sırf bu bile apexin pubgden iyi olması için yeterli.

şans faktörünü azaltan bir diğer şeyi sey ise ar ve smg şarjörlerinin genel olarak küçük olması. recoil kontrol işini çok iyi yapıp mermilerin en az yarısını düşman kafasına gönderemiyorsanız, orta düzeyde zırhlı bir düşmanı tek şarjörde öldürmek olanaksız. bu da düşmana dönüp size cevap verme şansı veriyor. dolayısıyla düşmanınız sizden şanslı olup siz onu göremeden sizi görse bile, büyük ihtimalle sizi tek şarjörde öldüremeyeceği için ona geri ateş açma şansınız oluyor. bu da şartları eşitlemese de dengeliyor. şanslı olan değil yetenekli olan kazanıyor. ama elbette extended mag olayı bütün dengeleri bozabilir belli olmaz.


legend ve silahları da bir değerlendirmek gerek

legendlar arasında tartışmasız favorim bangalore. hem duman bombasıyla yukarıda belirttiğim şanssız durumlardan kurtulmanızı sağlıyor, hem ateş altındayken hızlanıp rahat rahat siper alıyorsunuz, hem de çok hoş bir offensive ultimate gücü var. pubg zihniyetiyle oynayıp kaya arkasına pusan sniperlara karşı oldukça etkili.

bloodhound tracker olması nedeniyle doğru şartlarda çok işe yarayabiliyor ama o doğru şartların oluşması da şansa bakıyor. ultimate'ı da meh ayrıca. gibraltar'dan çok umutluydum ama açıkçası ads kalkanı çok da işe yaramıyor. öte yandan bombaardıman vb ultimatelara karşı active özelliği olan kalkan çok etkili ve ultisi de gayet iyi. lifeline'ın droneunu o kadar da işe yaramıyor. supply drop atması da fena değil yine. wraith de gayet iyi sayılır ama ultisi çok tırt. kaybolunca da çok kısa bir süre görünmez oluyorsunuz ve iz bırakıyorsunuz o da o yüzden çok da etkili değil. bangalore'un sis bombası kadar etkili değil asla. pathfinderın grapple özelliği çok iyi aslında ama menzili kısa. ulti ve passive'i de tırt. caustic ise hiç oynamışlığım yok ama yeteneklerine bakıyorum da oyunun açık ara en tırt karakteri gibi görünüyor. mirage'ı henüz açamadım açıkçası ama onun yetenekler çok iyi gözüküyor. muhtemelen bangalore'un tek rakibi mirage olacak.

silahlara gelirsek oyun çok hızlı olduğundan ve şarjörler ufak olduğundan ar ve smg gibi bir kombinasyon gayet mantıklı aslında. zira çok hızlı ateş edebilen 2 silah olması oldukça lehinize. kapalı alanlar sayılı ve bunlar dışında bana kalırsa shotguna gerek yok. bir de oyun çok hızlı olduğundan herkes hareket halinde genelde pusan falan pek yok. bu nedenle sniperla adam vurmak pek de kolay değil. burst fire silahlar pek tavsiye etmem çünkü çatışmalar genelde kısa mesafede oluyor. o yüzden tavsiyem 1 ar ve 1 smg olması yönünde. düzgün bir sniper bulursanız o da güzel olabilir.

ea'e istediğimiz kadar bok atalım ama şu çok net

adamlar piyasadaki diğer battle royale'leri ve en önemlisi bunların eksikliklerini çok iyi okumuş, oyuncuları çok iyi anlamış ve dinlemiş. apexi de bu eksiklikler olmayacak şekilde tasarlamakla kalmamış, bu eksikliklikleri çok güzel düzeltmişler ve yerlerini doldurmuşlar. pubgnin falan en zayıf noktaları apexin en güçlü noktaları olmuş. dolayısıyla rakiplerini zayıf noktalarından vurmuşlar. ortaya da bu şaheser çıkmış. ea bu oyunu p2w yapmadığı sürece bu oyun alır yürür, önü alınamaz. ta ki daha iyi bir battle royale çıkana dek.

Gençlik Yakan Oyun: PUBG Mobile'da İşinize Yarayabilecek Taktikler