Kutu Kutu Pense Oyunu Fransızca "Ecoutez Ecoutez Pensez"den mi Geliyor?

Kutu Kutu Pense oyunu nereden geliyor? Sosyal medyada son dönemde dolaşıma giren iddia doğru mu? Bu oyunun aslı Fransızca mı?
Kutu Kutu Pense Oyunu Fransızca "Ecoutez Ecoutez Pensez"den mi Geliyor?

sosyal medyada zaman zaman gündeme gelen bu yanlış bilgi, son olarak teknik direktör ersun yanal'ın şu tweet'iyle yeniden gündeme geldi:


ecoutez ecoutez pensez'in kutu kutu pense ile alakası yoktur. bu sözlerin geçtiği bir fransız çocuk oyunu hiç olmamıştır. peki kutu kutu pense nereden geliyor?

ring a ring o roses adlı ingiliz çocuk oyunu, çekce "kolo kolo mlynsky" olarak oynanıyor. şarkı şu şekilde:


1938'de naziler çekoslovakya'yı işgal edince ülkeden kaçan çok sayıda çek vatandaşı orient express ile istanbul'a sığındı ve savaş bitince ülkelerine döndüler. cumhuriyetin ilk döneminde meb bakanlığı da yapmış olan hasan ali yücel türkiye'ye sığınan çekoslovakyalı öğrencilerin yerleştirildiği okulu ziyaret ettiğinde, çek öğrencilerin bu oyununu görüp çok beğenir. daha sonra bu oyun anlamsız cümlelerle türkçeleştirilip müfredata eklenir ve bütün okullarda oynanır.

"ecoutez ecoutez pensez" diye başlıyormuş, devamı da "elle aime mayonnaise" miş öyle mi? serdar ortaç böyle sallayınca dalga geçersiniz, fularlı enteller sallayınca trend oluyor :)