1 Milyar Dolar Hasılata Koşan Top Gun Maverick'e Dair Pek Bilinmeyen Yapım Notları

1986 tarihli Top Gun filminin devamı olan Top Gun: Maverick gişedeki başarılı seyrine devam ederken filme dair güzel trivia'ları es geçmek olmazdı. Buyrun.

- filmde gördüğümüz ii. dünya savaşı p-51 mustang tom cruise'un kendi uçağıdır. tom abi gerçek hayatta başarılı bir pilottur. (alfa)

- tom cruise'un ısrarı üzerine, filmde minimum yeşil ekran ve cgi hava çekimleri mevcut. hatta yakın plan kokpit çekimleri bile gerçek uçuş sekansları sırasında yapılıyor. oyuncuların çoğu, uçuşlar sırasında g kuvveti basıncına dayanmak için kapsamlı g kuvveti eğitim oturumlarından geçmiştir.

- miles teller'a göre, 6 yeni oyuncudan 3'ü çekimlerin her günü uçakta kusmuş.

- pilotları oynayan aktörler, kamerayı açıp kapatarak sadece kendilerini filme almakla kalmamış, aynı zamanda kendi makyajlarını rötuşlamak, ışıklarını ayarlamak ve kendi seslerini yönetmek zorunda kalmışlar. yönetmen bazen oyuncuların görüntülerle geri dönmesi için saatlerce beklemek zorunda kalmış. görüntüleri izledikten sonra ayarlamalar yapılmış ve aktörler başka bir çekim için geri dönmek zorunda kalmışlar.

- tom cruise, yeni oyuncuların f-18'e binmeye hazır olmaları için kişisel olarak 3 aylık bir havacılık eğitim kursu tasarlamış.

- tom cruise filmdeki hava sahnelerinde cgi yerine gerçek uçak kullanılırsa oynarım demiş. (gel de oscar verme şu adama şimdi)

- tom cruise'un boyu 1,70 malum. bu da savaş pilotları için idealmiş.

- film, hayatını kaybeden top gun (1986) yönetmeni tony scott'ın anısına ithaf edilmiştir.

- ed harris'in yanındaki kulübenin çatısı, maverick uçakla geçtiğinde kalkmaması gerekiyormuş ama o sahneyi çekmek için sadece bir şansları varmış bu yüzden filmde tutulmuş.

- f-14 ile son sekans sırasında maverick, uçağın silahlarında 33 mermi kala ateş etmeyi bırakıyor. 33, top gun (1986) ile bu filmin 2019'da vizyona girmesi gereken yıl arasındaki yıl sayısıdır.

- tom cruise ilk versiyonu yeterince iyi bulmadığı için gömleksiz plaj futbolu montajı iki kez çekilmiş. yeniden çekim mevzusu kaslı hallerine geri dönebilmeleri için oyuncular üzerinde baskı oluşturmuş. oyunculardan glen powell, "o sahneyi çektik ve o gece hepimiz milkshake ve tater tots yemeye gittik. bir hafta sonra tom, "tekrar çekmeliyiz. yeterince iyi değil dedi. ve sonra herkes spor salonuna geri döndü." (hemen salmışlar kendilerini tom'da pişman etmiş kısaca)

- ilk film ve ikincisi arasında 36 yıl var. bu sinema tarihindeki en uzun sürelerden biri.

- tom cruise ve val kilmer, ilk filmdeki rollerini yeniden canlandıran tek aktörler.

- val kilmer, top gun: maverick'te konuşmak için yapay zekayı kullanmış. nasıl yani diyenler için link.

- tom cruise ve jennifer connelly, san francisco körfezi'ndeki rüzgarlı yat sahnesinde dublör kullanmamışlar.

- miles teller, rolünü, nicholas hoult ve glen powell gibi isimleri geride bırakarak almış. (nicholas vasatından kıl payı kurtulmuşuz.)

- gerçekte, goose'un oğlunu oynayan miles teller, top gun (1986) piyasaya çıktığında doğmamıştı bile. teller 1987'de, yani filmin galasından bir yıl sonra doğmuştur.

- filmdeki uçak gemisi uss theodore roosevelt'tir (cvn 71)


- maverick'in jet avcı uçağına karşı yarıştığı motosiklet bir kawasaki ninja h2 carbon 2019.


bu, maverick'in ninja modelinin habercisi olan 1985 kawasaki gpz900'ü de sürdüğü ilk filme saygı duruşu niteliğinde.


- penny'nin kullandığı 1973 porsche 911:


ilk filmde charlie'nin kullandığı 1958 porsche 356'ya saygı duruşunda bulunuyor.


- donanmanın en yaşlı savaş pilotu 54 yaşında emekli olmuş. maverick'in 1962'de doğduğu varsayılırsa, top gun maverick'te 58 yaşında.

- maverick'in filmde uyguladığı kobra manevrası çoğunlukla hava gösterilerinde görülmekte ve nadiren kullanılmaktaymış. kobra manevrası hakkında bilgi almak isteyenler için link bırakayım.

- kokpit sahneleri sony venice 6k ile çekilmiş ve kameralar film için özel olarak geliştirilmiş. detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

- jennifer connelly, filmde penny benjamin olarak rol aldı. orijinal top gun'da (1986), bu karakter yemek sahnesinde meg ryan'ın karakteri tarafından maverick'in çıktığı bir amiral'in kızı olarak anılır.

sahneyi izlemek için


- miles teller, bu film için yüzüklerin efendisi üçlemesinin çalışma süresinden daha fazla çekim yaptıklarını söylemiş.

- eğitim sırasında düşen tek pilot, kendi küllerinden doğan efsanevi bir kuşun adını taşıyan phoenix'ti. daha sonra son görevde uçmaya devam etmiştir.

- film için yaklaşık 800 saatlik görüntü çekilmiş.

- filmdeki düşman uçakları sukhoi su-57 felon 5. nesil avcı uçaklarıdır.

- bardaki ilk sahnede, hangman "8" ve "6" tuşlarına basarak müzik kutusunda bir şarkı çalar. bu, orijinal filmin yayınlandığı (1986) yıla bir göndermedir.

son olarak filmin yaptığı hasılat $806,367,545. (1 milyar dolar olması bekleniyor, buna çin ve rusya olmadan ulaşıyor.)

ayrıca domestic top 30'da yer almaktadır: link

bu tom cruise'un dünya çapında şimdiye kadarki en büyük filmidir. fallout'u ($791.1 milyon) geride bırakmıştır.

filmin imdb linki