1 Milyar Doların Kayıplara Karıştığı Tarihi Olay: Irak Merkez Bankası Soygunu

18 Mart 2003'te gerçekleşen Irak Merkez Bankası Soygunu, tarihin en büyük soygunu olarak kayıtlara geçti.
1 Milyar Doların Kayıplara Karıştığı Tarihi Olay: Irak Merkez Bankası Soygunu

ırak merkez bankası soygunu, tarihin en büyük soygunu olarak geçiyor kayıtlarda. dile kolay yaklaşık 1 milyar dolardan söz ediyoruz.

18 mart 2003'te, ikinci körfez savaşı patlamadan iki gün önce saddam hüseyin'in oğlu kusay hüseyin, ırak merkez bankası'na giderek saddam hüseyin'in imzası olan, el ile yazılmış notu verir. notta, paranın amerikan saldırganlığından korumak için gerekli olduğu yazıyordu. 5 saat süren bir operasyon ile 1 milyar doları metal kutulara doldurarak 3 tır ile kaçırırlar.

operasyonda silah kullanılmamış ve 5 saat tamamen para saymak ile geçmişti, o kadar büyük bir miktar paradan söz ediyoruz, belki de en barışçıl banka soygunu olabilir bu olay. operasyon gerçekleştikten bir gün sonra koalisyon güçleri bağdat'taki başkanlık sarayına hava saldırısı düzenledi. 9 nisan'da abd, bağdat'ı tamamen ele geçirdi ancak parayı bulamadılar. 

paraların 661 milyon doları birkaç ay sonra kusay hüseyin'in abisi ile birlikte temmuz 2003'te abd tarafından infaz edilmesinden sonra, saddam'ın sığınaklarından birisinde bulundu. bu paraya abd, ırak içinde direnişi körüklemek için kullanacağı gerekçesiyle el koydu. geriye kalan 359 milyon doların abd ordusu arasında tıpkı kelly's heroes filmindeki gibi paylaştırıldığı tahmin ediliyor. 

abd'de şu ana dek kalan paranın sadece 18.9 milyon doları fbi tarafından bulunabilmiş ve 6 adet rütbeli amerikan askeri göz altına alınmış. ayrıca 2012 yılında pentagon, bulunan 661 milyon doların 100 milyon dolarının kaybolduğunu açıklamıştı. birçok abd'li o dönemlerde soygunu 11 eylül 2001 saldırılarının intikamı olarak kabul etmişti.

bu olay 2. körfez savaşı'nın patlak vermesinin en önemli sebeplerinden birisi olması ile birlikte orta doğu'da emperyalizmin yükselmesine ön ayak olmuştur.