11 Eylül Saldırıları'nda Çekilerek Tepki Çeken Fotoğraf: The Falling Man

11 Eylül 2001 günü ABD, New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne yapılan intihar saldırıları esnasında binaların içinde boğulmak veya yanmak istemeyen insanların atladıkları görüntüler çok konuşulmuştu. İşte o görüntülerden bir tanesi o günün simgelerinden biri oldu.
11 Eylül Saldırıları'nda Çekilerek Tepki Çeken Fotoğraf: The Falling Man
Fotoğraf: AP

11 eylül 2001'de dünya ticaret merkezi'ne (world trade center) yapılan saldırı sonrasında binalardan birinden boğularak veya yanarak ölmemek için atlayan bir adamın fotoğrafının adıdır the falling man. 

fotoğrafı çeken kişi richard drew adlı amerikalı bir associated press fotoğrafçısı. bu fotoğraf ertesi gün bi çok gazete ve dergide yayınlanmış ve çok tepki toplamıştır. bunun ardından basın bir otosansür kararıyla fotoğrafı bir daha yayınlamamamıştır.


bu fotoğrafın ölen insanların ve yakınlarının hayatına bir tecavüz olarak görülmesi üzerine drew şu açıklamayla kendini savunmuş: "o zamanlar, insanların hayatını böyle etkiliyordu ve bence bu nedenle bu önemli bir fotoğraf. ben bu kişinin ölümünü değil, hayatının bir anını fotoğrafladım."

drew, o fotoğrafın hikayesini şöyle anlatmış:


yanarak ölmek mi yoksa 500 metreden çakılarak ölmek mi?

hayat koşullarının, sonu ölüm olan yolda insanı bu iki durum arasında tercih yapmaya zorlaması bana hep küstahça gelmiştir. olayın öznesi olan kişinin son dakikalarında kafasındaki psikolojik harbi o kadar merak ediyorum ki. son on senedir düzenli olarak, ölüm arefesinde olan bu kişiyi izleyerek empati yapıyorum. her seferinde dehşete düşüyorum.

ölmekten korkmuyorum; hayatın doğal akışında var olan, hatta kanıksanan bir durum. fakat birazdan öleceğini bilmek ve bunun şekil itibarıyla nasıl olacağına karar vermek oldukça ürkütücü.