11 Yaşında Kaçırılarak 5 Yıl Esir Tutulan Çocuk: Shawn Hornbeck

6 Ekim 2002'de, Missouri, Richwoods'taki evinin yakınında bisiklet sürerken kaçırılan ve yaklaşık 5 yıl esir tutulan çocuk Shawn Hornbeck'in hikayesi.
11 Yaşında Kaçırılarak 5 Yıl Esir Tutulan Çocuk: Shawn Hornbeck

6 ekim 2002'de, 11 yaşındaki shawn hornbeck, yeşil bisikletiyle st. louis'in hemen dışında küçük bir kasaba olan richwoods, missouri’de yaşayan arkadaşının evine doğru yola çıktı. shawn her zaman aynı rotayı kullanırdı ve ailesi ona tek başına bisiklet sürmesi konusunda güvenirdi ancak yoldayken beyaz bir kamyon ona çarptı. şoför mike devlin, shawn'ın yanına koştu ve bir anda shawn'ı arabasına alarak kaçırdı. kimse shawn’a ne olduğunu anlamazken, devlin bu sefer de beş yıl sonra aynı kamyonla 13 yaşındaki ben ownby'yi kaçırdı ancak bu tesadüfi olay "missouri mucizesi" olarak bilinen olağanüstü bir kurtarmaya yol açacaktı.

shawn'ın kaybolmasından sonra çaresiz ebeveynler pam ve craig akers hayatlarının her saniyesini oğullarını bulmaya adadılar. sahip oldukları her kuruşu shawn'ı bulmak için harcadılar ve farkındalık yaratmak için medyada birçok kez boy gösterdiler. yardım almak için the montel williams show'un bir bölümüne çıktılar ve burada kendini medyum ilan eden sylvia browne oğullarının öldüğünü söyledi. bu yalanlar aileyi fazlasıyla üzdü ama yine de pes etmediler bu nedenle diğer ailelerin kayıp ve kaçırılmış çocuklarını bulmalarına yardımcı olmak için shawn hornbeck vakfı'nı kurdular. browne isimli ‘’sözde’’ medyumun söylediklerinin aksine, shawn aslında hayattaydı. devlin onu yakınlardaki bir apartman dairesine götürmüş ve sonraki beş yıl boyunca kendisini esir tutarak dövmüş, taciz etmişti, yardım çağırmaya ya da kaçmaya çalışması halinde de kendisini öldürmekle tehdit etti fakat bir noktada shawn, devlin için yaşlı olmaya başladı bu yüzden yeni bir kurban bulmak için tekrar sokaklara döndü.


8 ocak 2007'de devlin, ben ownby'yi beaufort, missouri'deki bir otobüs durağından kaçırdı ama bu sefer görüldü. ben'in arkadaşlarından biri olan mitchell hults, ben'in çığlıklarını duyunca hemen kamyonu polise bildirdi. fbi, devlin'in kamyonetinin tarifine uyan bir aracı kirkwood'daki bir pizza restoranında olduğuna dair bir ihbar alınca, michael devlin köşeye sıkıştı ve sorgulamalar neticesinde olayı itiraf etti. fbi çocukları aramak için dairesine baskın düzenlediğinde her iki çocuk da sağ bir şekilde bulundu. ben'in kaçırılması ve hults'un hızlı davranması bir nevi shawn'ın kurtuluşu oldu.

shawn yıllar içinde uğradığı tacizi, söylemek zorunda kaldığı yalanları ve apartmanda geçirdiği zamanı anlatırken, devlin, shawn'ın kendisi için çok yaşlı olduğunu ve ben'in daha genç göründüğü için kaçırdığını itiraf ederek 2000 yıldan fazla müebbet hapis cezasına çarptırılacak, hapishanede bıçaklanacaktı. bugün hem shawn hornbeck hem de ben ownby, st. louis'de aileleriyle birlikte yaşamaya devam etmekte fakat bu olay kendi deyimleriyle onlar için oldukça acı, üzücü ve kötü bir travma oldu…

kaynak