Amerika'da "Yüzyılın Davası" Olarak Tarihe Geçen Gizemli Olay: Lindbergh Kidnapping

Lindbergh Kidnapping davası, Atlas Okyanusu'nu uçakla geçen ilk pilot olan Amerikalı Charles Lindbergh'in 20 aylık çocuğunun kaçırılıp öldürülmesi olayı. Basının ve halkın ilgisinden dolayı "Yüzyılın Davası" olarak adlandırılan bu olayı inceliyoruz.
Amerika'da "Yüzyılın Davası" Olarak Tarihe Geçen Gizemli Olay: Lindbergh Kidnapping

lindbergh kidnapping; 1 mayıs 1932 tarihinde hopewell, new jersey'de bulunan evlerinde charles lindbergh ve anne lindbergh'in ilk çocukları olan charles augustus lindbergh jr'ın kaçırılması sonucu gerçekleşen olaydır.


yapılan araştırmalar sonucu charles augustus lindbergh jr, canlı ele geçirilememiş; kaçırılışından yaklaşık bir ay sonra evlerinin yakınında cesedi bulunmuştur. kaçırılma davası cinayet davasına dönüşünce daha da sıkılaştırılan araştırmalar en başta sonuç vermediyse de 1935 yılında bruno richard hauptmann isimli alman marangoz, olayın faili olarak tutuklanmış ve 3 nisan 1936'da idam edilmiştir.

Bruno Richard Hauptmann

günümüzde yapılacak bir soruşturma neticesinde birinci derece şüpheli konuma düşeceği halde lindbergh kidnapping sırasında ne anne lindbergh ne de charles lindbergh zanlı olarak görülmüştür. üstünkörü alınan ifadeleri yeterli görülmüş ve bir daha ifade alınılmasına gerek görülmemiş.

Charles & Anne Lindbergh

üstüne üstlük kendisinin oğlunun kaçırılış soruşturmasını hiçbir kriminal deneyimi ya da eğitimi olmadığı halde yönetmesine izin verilmiş; fbi'ı olabildiğince araştırmanın dışında tutmuş ve tüm mantıklı çözüm önerilerini geri çevirmiştir.


olayın resmi olarak çözülmesinin hemen ardından günümüze değin charles lindberg, açıklayamadığı ve de açıklamaktan kaçındığı nedenler yüzünden (kendisi ya evde bulunan diğer kişilerden kimsenin parmak izinin olay yerinde bulunmaması, eve neden geç geldiğini hiç bir zaman açıklayamaması, gösterdiği aşırı tepkiler, soruşturmayı sürekli baltalaması)  asıl zanlı olarak görülmüştür. sosyal statüsü ve kahraman olarak lanse edilmesi onu eleştiri oklarından kurtarmıştır.

Charles Lindberg kimdir, sosyal statüsü nedir?

charles lindberg, 4 şubat 1902'de detroit'te doğdu, 26 ağustos 1974'te hawaii'de öldü.

charles'ın çocukluğunun ilk yılları minnesota'da geçti, daha sonra ailesiyle beraber 10 yıl boyunca washington'da yaşadı. 2 yıl madıson'daki wisconsin üniversitesi'nde okudu ancak havacılığa olan ilgisi nedeniyle lincoln'da bir uçuş okuluna girdi. daha sonra 1924-25 yılları arasında texas'da askeri bir uçuş okulunda öğrenimine devam etti. nihayet, 1926'da da posta pilotu olarak st. louis'ten chicago'ya uçuşlar yapmaya başladı. 


21 mayıs 1921'de 33,5 saatte atlantik okyanusunu geçerek paris'e ulaşmayı başardı. 1929 yılında meksika'daki bir amerikan büyükelçisinin kızıyla evlendi. 1932 yılındaysa 2 yaşındaki oğlu kaçırılarak öldürüldü. daha sonra katil, 1936 yılında bulunup idam edildi. 

bu arada çeşitli kitaplar yazdı. atlas okyanusu'nu geçişini anlatan "spirit of st. louis" isimli kitabıyla pulitzer ödülü kazandı. tam adı augustus charles lindbergh'tir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir