11 Yıldır Hayranlıkla Oynadığımız Efsane Oyun: Assassin's Creed'in Altında Yatan Hikaye

Oyun tarihinin en uzun soluklu ve en iyi maceralarından biri olan Assassin's Creed'in altında yatan hikayeyi "query" paylaşmış.
11 Yıldır Hayranlıkla Oynadığımız Efsane Oyun: Assassin's Creed'in Altında Yatan Hikaye

Uyarı: Spoiler içerir.


insanlık var olmadan önce, bc 75000 yılı öncesinde first civilization diye adlandırılan bir uygarlık yaşıyordu. bu uygarlığın özelliği ileri teknolojileri ve dna larının üç iplikten oluşması bazında, insanların çok ilersinde olmaları. bu humanoid varlıklar teknolojileri sayesinde insan ırkını yarattı. daha sonra piece of eden, eden ın parçaları adını verdikleri ileri teknolojik eşyalardan apple of eden denilen topumsu şeyle insanları kontrol etmeye başladılar. bu kontrol, insanların beyinlerine bir dalga yayarak belirli bir nörotransmitter salgılatmak şeklinde çalışıyordu. bu dalgayı insanlara özel ayarladılar böylece kendilerine işlemiyordu. insanları köle olarak yıllarca kullandılar.


daha sonra bu uygarlık iyice sıkıldı, ki biz onlara homo sapiens divinius da diyebiliriz abstergo deyimiyle, homo sapiens divinius- insan hibriti bir canlı yarattılar. aslında iki, bi erkek bi dişi. bunlara da adam ve eve adını verdiler. normalde bir insan, divinius türünün genleriyle %0,000002 civarı benzerlik gösterirken adam ve eve de bu genlerden %0,9 oranında bulunuyordu. bu sayede adam ve eve, apple of eden ın hipnotik etkisinden kurtuldular, hiç etkilenmediler ve diviniusların insanlara yaptıklarına karşı ayaklandılar. eve elmalardan birini çaldı ve adamla birlikte kaçtı. ancak hala bilmediğimiz bir şey onları durdurdu.

adam ve eve in ayaklanması bir savaş başlattı. yaklaşık 10 yıl süren bir savaşın ardından, beklenmedik bir şey oldu ve güneşte patlamalar başladı. divinius ırkının bütün müdahalelerine rağmen dünya kurtarılamadı. az miktarda insan ve çok çok az sayıda divinius dışında herkes yok oldu ve eski uygarlığa dair hemen her şey silindi.


adam ve eve hayatta kaldılar, cain ve abel (kabil, habil) isimli çocukları dünyaya getirdiler ve üremeye devam ettiler. bu esnada diğer insanlar da çoğalmaktaydı. ancak az sayıdaki diviniuslar, uzun yaşam ömürleri sayesinde artık tanrı sanılmaktaydı, geçmişteki her şey unutulmuştu ve yüzyıllarca bütün insan ırkı, bu eski uygarlıktan kalan kişileri tanrılar olarak gördüler. ki bunlar roma, yunan ve mısır mitolojisinde gördüğümüz tanrıların ta kendileri.

bu tanrımsı varlıklar da yok olduktan sonra her şey unutuldu. toplum hayatına sanki önceki uygarlık hiç olmamış gibi devam etti ve her şey mitten ibaret sanıldı. ancak pek çok yönetici, din adamı, ünlü şahıs, piece of edenları kullanmaya devam etmekteydi. 


piece of eden'lara bi göz atacak olursak

apple of eden: zihin kontrol eden top, birden fazla var. aynı zamanda doğru okunduğunda geçmişin teknolojisini bellek olarak içinde barındırıyor.

ankh: bu isisin kullandığı haça benzeyen küçük asa. diriltme gücü var. isis de osirisi bununla diriltmişti.

sopa: asjhbdaj adını unuttum, bu sopayı peygamberler kullandı. hatta al muallim, "bu gümüş parçası sayesinde basit bir marangoz suları kırmızı şaraba çevirdi" demişti. aslında sopadan bahsediyor, elmadan değil. daha sonra bu sopa ac2 de papa tarafından apple la birleştirildi ve gücü bufflandı.


shroud: ne olduğunu tam bilmiyorum, bu baya özel bir şey, araştıracağım (ekleme: nerede o eski bayramlar'a teşekkürler. iyileştirme etkisi olan bir bez parçasıymış. üzerinde hafif bir kan lekesi var. tarihte çoğu kişi tarafından kullanılmış. ama bu, bizim bildiğimiz isa'nın kefeninin ta kendisi).

sword: evet bildiğimiz kılıç. hem de attila the hun ın, joan d'arc'ın, king arthurun kullandığı kılıç. aynı kılıç.

ortalama 50 adet piece of eden'ın varlığından söz ediliyor. 


gelelim geçmiş 1000 yıla

evet, bazı kötü insanlar piece of eden'ların varlığını keşfetti ve insan ırkını birleştirip köleleştirmek, idealize toplum yaratmak için kullanmak istiyor. bu kişiler templar'lar, tapınak şövalyeleri diye çeviriyoruz hani. peki özgürlük savaşçıları yok mu? elbette var. bunlar da assassin'ler, mesela masyaf'taki haşhaşiler, italya'daki brotherhood oyunundan tanıdık yüzler... peki assassinlerin ortak özelliği ne? aslında hepsinin değil, ama bir lineage'ın, bloodline'ın bir özelliği var. adem ve havva'nın soyundan gelen assassinler ekstra güçlü, yetenekli, onurlu, hissiyatlı (eheh) ve eagle vision gibi özelliklere sahip. 


bu kişi en başta altair... altair al muallimi yendikten sonra mentor olup evlenip çoluk çocuğa karışıyor. ama bizim bildiğimiz soy, robert de sable'ı öldürmeye gittiğinde onun kılığına girmiş olan mary ile kuledeki birlikteliklerden geliyor. daha sonra mary ile evleniyordu galiba zaten, tam hatırlamıyorum. altair yıllarca apple'dan bilgi çıkarıp codexlere yerleştiriyor ve bunu avrupa'ya gönderiyor. ölmeden önce masyaf'a bir saldırı düzenleniyor ve kendisini kütüphaneye kilitliyor, değerli elma ile birlikte. kütüphanenin anahtarlarını istanbul'da buluyoruz ve revelations oyununda açıyor, altairin cesedini buluyoruz.


ezio altair'in soyundan geliyor, rokegkakddjsdkas denen kızılderili de keza. sonunda bu hat desmond a kadar dayanıyor. desmond vault'u bulduğunda juno desmond'ı elma aracılığıyla kontrol ederek lucy'yi öldürüyor. lucy ölünce ağladık mı, ağladık. ama silin gözyaşlarınızı. orospu lucy templar ajanıymış :o

şimdi templar'lar hala piece of eden'ların peşinde. bu arada hatırladım, sopaya staff diyorduk değil mi... neyse templar'lar önemli değil. önemli olan, güneş tekrar patlayacak ve bu kez insan ırkı, first civilization'ın çok gerisinde teknolojisiyle buna karşı durabilecek mi? yoksa zaten durdu mu? bunu zamanla göreceğiz. editle aklıma gelen diğer bilgileri ekleyeceğim. şimdilik bu kadar, esen kalın assassinler...

not: ama siz yine de bu gerçeklere güvenmeyin. ne demişler: "nothing is true, everything is permitted..."

Oyun Dünyasının En Komplike Senaryosuna Sahip Oyunu Metal Gear Solid'in Dev Hikayesi