12 Yaşında Almanya'dan Kaçarak Bir Zaman Sonra Osmanlı'da Paşa Olan Karl Detroit'in İnanılmaz Hikayesi

Alman kökenli bir Osmanlı generali, 93 Harbi'nin ilk aylarında Tuna Cephesinin de komutanıydı Mehmet Ali Paşa... 12 yaşında Hamburg'tan kalkan bir gemide çalışırken gemisi İstanbul limanında demirlediği sırada kaçarak Osmanlı Devleti'ne sığındı. Hikayesini "john sacrimoni" paylaşıyor.

(bkz: karl detroit)

1827 yılında almanyanın magdeburg kentinde bir müzik öğretmeninin oğlu dünyaya gelir. anne ve baba sürekli kavga ettiklerinden dolayı çocuk akrabaları tarafından yetimhaneye götürülür. 12 yaşına geldiğinde bir gece yarısı yetimhaneden kaçar ve hamburg'a gider. büyük bir liman kenti olan hamburg'da bir gemide miço olarak işe başlayan karl detroit, bütün akdenizi dolaşıp, marmara denizinden boğaza giren gemisinden kız kulesini görünce denize atlar ve kız kulesine doğru yüzmeye başlar. çocuk yakalanır ve sadrazam âli paşanın (şair) yanına götürülür.
sadrazam sorar; 'neden kaçtın almanyadan?' karl detroit cevap verir: 'dayak vardı orada, bıktım kaçtım'
'peki ya neden akdenizin onca yeri değil de istanbulda atladın denize evladım?' diye sorar sadrazam. kız kulesini gösterir karl detroit ve 'ben o kuleyi çok sevdim' der. almanlar çocuğu geri ister, fakat sadrazam âli paşa 'hayır alamazsınız, o artık benim oğlum' der ve o gün karl detroit adı değişerek mehmet ali adını alır ve askeri okula başlar. aldığı eğitimin ardından kırım harbine katılır ve paşa ünvanı alır. 1878 berlin anlaşmasına giden heyetin içinde yer alan mehmet ali paşa, doğduğu ülkeye geri dönmüştür ancak artık o bir osmanlı paşasıdır.
almanya dönüşünde arnavutlukta yolunu kesen eşkiyalar tarafından öldürülür.*(kongrenin kararlarından memnun olmayan müslüman halkı yatıştırmak için arnavutluk'a gönderildi. kosova'nın gjakova kasabasında halk tarafından linç edilerek öldürüldü*) arkasında 4 kız çocuk bırakır. bunlardan biri leyla hanım, bu leyla hanımın da bir kızı olur, celile hanım. ilk türk ressamlardan olan bu celile hanımın da bir oğlu olur ve o küçük bebek büyüyüp türk edebiyat tarihine adını nazım hikmet olarak yazdırır.

biraz sunay akın, biraz wikipedia'dan alıntılar ile oluşturulmuştur.

https://tr.wikipedia.org/…i/mehmed_ali_paşa_(müşir)

mehmet ali pasanin 1839 da, 12 yasinda osmanli himayesine girmeden onceki adidir. bu cocuk 1878 de imzalanan berlin anlasmasinda osmanli devletini temsil etmis olan uc kisiden biridir. bu anlasmada hristiyanlara bazi yeni haklar tanindigindan gerici cevreler halki bu sizi satti diyerek kiskirtir ve kendisi arnavutluk da linc edilir.