121 Yıldır Sönmeyerek Rekorları Alt Üst Eden Dünyanın En Dayanıklı Ampulü

Kaliforniya, Livermore'daki bir itfaiye istasyonunda 1901 yılından beri yanan ampul, dünyanın en uzun süre yanan ampulü olarak Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer alıyor.
121 Yıldır Sönmeyerek Rekorları Alt Üst Eden Dünyanın En Dayanıklı Ampulü

dünyanın en uzun süre yanmakta olan ampulü rekoru livermore, california'daki bir itfaiye departmanında olan ve 1901'den yanmakta olan centennial light'a aittir. 

2022 yılı itibarıyla hala yanan ve 121 yaşına girmiş olan ampul, fotonun kütlesi olmadığını ispatlamış olmasının yanı sıra aynı zamanda günümüz ürünlerinde planlı eskitme yapıldığının da kanıtı niteliğindedir. tasarımı ve patenti fransız mucit adolphe alexandre chaillet'nin elindedir.


gerçi ilk üretim aşamasında 40 veya 60 watt ışık veren bir ampulken şu anda maksimumda gece lambası tadında 4-5 watt ışık vermektedir ama sonuçta kesintisiz, gece gündüz 121 yıldır yanmaktadır. 2013 yılında ampul yandı zannedilip de kontrole elektrikçi çağrıldığında ampulün yanmadığı ama güç veren sigortanın attığı anlaşılmış, bu ve bunun gibi iki tane daha birkaç saatlik elektrik kesintisi, ampulün 121 yıldır yanıyor olma rekorunu bozmamıştır.


daha kaç sene yanar bilmiyorum ama evladiyelik bir eserdir kendisi.

https://cineclast.com/…dest-lightbulb-in-the-world/
https://www.guinnessworldrecords.com/…ng-light-bulb

bu da 90'lardan fırlama web sitesi:
https://www.centennialbulb.org/photos.htm