15-30 Yaş Arası Gençlerin Yapabileceği En Değerli Kişisel Yatırımlar

Hayatınızın geri kalanında size epey faydası dokunacak temel alışkanlıkları sıralayan bir yazı, buyrun.
15-30 Yaş Arası Gençlerin Yapabileceği En Değerli Kişisel Yatırımlar
iStock

sevgili dostum,

yaşam bir banka hesabı gibidir, eğer zamanında hesabına paracıklarını güzel güzel yatırırsan daha sonra keyifli keyifli yersin ama zamanında para yatırmak bir yana sürekli borca girersen daha sonra birileri seni keyifli keyifli yer.

şimdi sana şu anda kişisel yaşam banka hesabına yatırabileceğin en değerli elmasların neler olduğundan biraz bahsedeceğim. özellikle yaşın 15-30 arasındaysa bu yazıyı ayrı bir dikkatle okumanda büyük faydalar bulunmakta derim ben. ama beni dinleyip dinlememen senin zeka seviyenle alakalı bir durum olacak ne yazık ki.

1) spor yap

dostum her ne yapmak istiyorsan, bütün bunları sağlam bir vücutla yapacaksın. sen istediğin kadar iyi sürücü ol, altındaki araba orasından burasından veriştiren bakımsız bir durumdaysa on metre bile gidemezsin.

örneğin ben ortaokul yıllarımda karateyle başladığım spor yaşantıma daha sonra neredeyse profesyonele yakın vücut geliştirme, ondan sonra da daito ryu aikijujutsu savaş sanatıyla neredeyse hiç ara vermeden devam ettim. bugün bile haftanın beş günü en az 45 dakika sporumu hiç aksatmadan yaparım.

bir yandan üniversite diğer yandan eğitimler ve koçluklar üstüne gördüğün gibi iki günde bir yazı ve video çekmek gibi yoğun bir gündemi kaldırabilmemi sportif altyapıma borçluyum.

kısacası eğer düzenli spor yapmaya kendini şimdi alıştırmazsan sonraki yıllarında bunu yapabilmen çok daha zor. spor salonlarına bir ton para bayılıp gitmeyen şişko ve kasları su gibi erimiş yüzbinlerce insandan biri olursun efendim.

2) sağlıklı beslen

sadece spor yapman yetmez, bedeninin ve beyninin üst düzey şeyler yapabilmesi için ona iyi kalite yakıt koyman gerekir. örneğin jet uçağının deposuna gaz yağı koyarsan dünyanın en süpersonik uçağı bile koca bir demir yığınına döner.

beslenme konusunda bir şeyler öğrenebileceğin en güzel çağı yaşıyoruz. tüm internet ve kitapçılar bilgiyle kaynıyor. örneğin aralıklı oruç meselesini araştır. ben 110 kilodan 74 kiloya aralıklı oruç temelli özel bir diyetle ulaştım (nasıl bir diyet diyorsan israil özel kuvvetlerinden emekli ori hofmekler tarafından oluşturulan savaşçı diyeti efendim. etkisini görmek için yetmiş küsur yaşındaki ori amcamın bir resmine bak sonra da kendine bak. ancak kesinlikle tavsiye mavsiye değildir herkesin sağlık durumu vücut yapısı farklıdır kendini iyice analiz ettir ondan sonra kendine uygun bir diyet ara.)

doğru beslenme meselesinde de aslında her şeyi biliyorsun. oturup üst üste üç gevrek (simit) veya yarım tepsi baklava artı iki litre kola içmenin zararlı olduğunu bilmeyen yoktur.

kısacası dostum şu boğazını tutmanın bir yolunu bul. sağlıksız beslenen insanın başarılı olmasına en büyük engel içine hapsolduğu vücuttur.


3) ingilizce öğren

bak dikkat et yabancı dil öğren falan demedim, direkt olarak ingilizce öğren dedim.

çünkü tüm dünyada son iki yüz yıldır her türlü bilimsel ve kültürel üretim ingilizce konuşan yerlerden çıkıyor. üstelik bu adamlar tüm dünyadan her şeyi toplayıp ingilizceye çeviriyorlar. kısacası iyi derecede ingilizce biliyorsan dünyanın tüm bilgisi elinin altında olur. ama bildiğin tek şey türkçeyse çoğunluğu kötü çeviriler arasında kalırsın.

ingilizce bilen insanın derdini anlatamayacağı bir dünya köşesi yoktur. kuzey kutbundan tut amazon ormanlarına kadar ingilizceyle bir şekilde işini görürsün.

bu işi ne kadar erken halledersen o kadar iyi. ben bu işi 14 yaşımda hallettim ve bugün her ne yapıyorsam ve yaptıysam bu ingilizcenin avantajıyladır.

ingilizceyi eğer gerçekten istersen bir senede öğrenebilir sonrada sürekli okuyup dinleyerek seviyeni arttırırsın.

ancak öğrenmen yetmez sürekli kullanman lazım örneğin benim gün içinde okuduğum ve dinlediğim şeylerin yüzde yetmişi ingilizcedir. nasılsa öğrendim bırakayım gitsin dersen o dil duman olur gider. her gün ama her gün beynini yabancı dile maruz bırakman lazım.

4) sorumluluk almayı öğren

bak dostum şöyle bir etrafına göz gezdirirsen tüm çevrenin bebek gibi şikayet eden ve en ufak işi yapmamak için milyonlarca bahane bulan "loser" tayfayla dolu olduğunu göreceksin.

adam gibi adam ve kadın gibi kadının temel özelliği sorumluluk sahibi olmasıdır.

yaptığın ve yapmadığın her şeyden sen sorumlusun. bu dünyada temel kanun "ektiğini biçersin" kanunudur. bugün biçtiklerini beğenmiyorsan, dün doğru dürüst ekmediğin içindir.

artık kendin dışında herkesi suçlamayı bırak ve "ben ne yapabilirim" sorusunu sormaya başla. sabahtan akşama "ama şunlar yüzünden böyleyim" diye ağlasan da zırlasan da hayatında hiç bir şey değişmeyecek.

ek olarak bahane üretme makinesi olmaktan vazgeç. "kitap okuyamıyorum çünkü..." "işsiz evde oturuyorum çünkü..." "derslerimde başarısızım çünkü..." gibi bahane cümlelerin kimsenin umurunda değil emin ol.

beynini bahane üretmek için değil çözüm üretmek için kullan.

etrafında kümelenmiş şikayetçi ve bahaneci insanlardan da suyun içinde aç timsah görmüş ceylan gibi kaç. şikayet ve bahane içeren hiçbir şarkıyı dinleme, kitabı okuma, videoyu izleme. kendini bu tür "loser" tayfadan uzaklaştır.


5) yaşamda bir amacın olsun

geldik en önemli kısma değerli dostum. bak tam şu andan yüz sene sonra sen dahil etrafındaki hiç kimse bu dünya üzerinde olmayacak. yani zaman öldürme lüksüne sahip ölümsüz bir tanrı değilsin ne yazık ki. unuttuysan hatırlatayım.

peki olayın nedir? yani ne için yaşıyorsun? ne üreteceksin ve hangi alanda imzanı atacaksın? bugün sen ortadan kaybolsan nerede eksiklik duyulacak yoksa hiç bir şey fark etmeyecek mi? varlığınla yokluğun bir mi? kısacası amacın ne arkadaşım bu hayatta? seni pazardan aldığın semizotundan ayıran ne? bak semizotu bitkisi de yaşıyor, besleniyor ve ürüyor. farkın ne ondan?

kendine göre amacını belirle. hayattaki amacını ne kadar erken belirlersen o kadar avantaj kazanırsın. sana sorulduğu zaman yaşamdaki temel amacını bir cümlede söyleyebilmen lazım. mesela bana sorarsan hemen sana derim ki "benim amacım kendime ve başka insanlara faydalı bilgileri öğrenmek ve öğretmektir" işte bu kadar.

tüm okuduklarım, izlediklerim , yazdıklarım ve anlattıklarım bu tek cümlelik yaşam amacı içinde gördüğünüz gibi. yani amacınız net ve somutsa yaptığınız her şey anlam kazanır.

peki senin amacın nedir dostum? yaşamdaki tek amacın hamburger yiyip bilgisayar oyunu oynamak, arada da çiftleşmek mi yoksa?

evet geldik yazının sonuna

şu yazdığım şeylerden iki tanesini bile yapabilsen süpermen olursun değerli dostum... ama yapabilirsen. çoğunuz bu yazının yarısını bile okumadı. okuyanlardan bir kısmı da beğenip hayatına devam edecek. çok azınız yahu adam haklı bir şeyler yapmam lazım diyecek.

hocam bu konuda motive olur gibi oldum ama daha çok bilgi isterim diyorsan gir kardeşim benim youtube kanalına sana yüzlerce saat bedava video koydum. orada özellikle "etkili bir insan olmanın 9 yolu" videomdan başlamanı tavsiye ederim.

işte kanalda burada efendim, bol bol izle:


başarılar dilerim.