15 Bin Asist ile Kırılması Çok Zor Bir NBA Rekorunun Sahibi Efsane: John Stockton

Tüm zamanların asist krallığı sıralamasında 15.806 asist ile kendisine en yakın rakibi, 12.091'lik Jason Kidd'in çok üzerinde bir oyuncu... NBA tarihinin en hakkı yenen efsanelerinden birini hatırlayalım.
15 Bin Asist ile Kırılması Çok Zor Bir NBA Rekorunun Sahibi Efsane: John Stockton

Kimdir?

nba'in tüm zamanlar asist ve top çalma lideri olan efsanevi point guard. "magic johnson 42 yaşına kadar oynasa onun asist rekorunu kırar, sadece asist üzerine kurulu bir oyuncu" gibi garip düşünceler mevcut hakkında. bu makine mühendisi kılıklı tip, magic'in asist rekorunu kırarken 860 maçta oynamış. magic ise 874 maçta oynamış. bu ne demek oluyor? magic 32 yaşında basketbolu bıraktığına göre john stockton bu rekoru kırarken ikisi de prime'ında demektir. john stockton rekoru 38 yaşında kırdı gibi bir durum yok. kaldı ki adam nba'de ki ilk üç yılında back-up point guard.

bu adam sırf asist üzerine kurulu bir oyuncu demek için hiçbir maçını izlememiş olmak lazım. maçını izlemediyseniz de dönün bakın bari prime zamanındaki istatistiklerine. hücumun ana temeli pick and roll olan bir oyunda efektif bir skorer değilse zaten bu kadar asist yapması mümkün değil. yanında karl malone gibi bir skorer varken de gerekmedikçe takımın skor lideri olmaz. %50'yle 15-17 sayı ortalamaları olması bu yüzdendir. kendisinin skorer olmamasından kaynaklı değil.

nba kariyerinde hiç şampiyonluk yaşamaması meselesine gelelim. biraz nba'i takip eden ve amerikayı bilen biri için bunun cevabı basittir. 19 sezon utah'ta oynarsan nah alırsın. bu adamın oynadığı her sezon utah ile playoff'a kalması, 5 konferans finali ve 2 kere nba finali oynaması bile başlı başına bir inceleme konusudur. final oynadığı dönem de mj için çizilmiş projenin son aşamasına denk gelir.

benim gözümde top elindeyken en iyi basketbol tercihlerini yapan muhasebecidir. en çok saygı duyduğum oyuncu da kendileridir. nedeni de kendisinden beklentilerle çıktığı seviye arasında ki uçurumdur. kidd, magic vb point guardlar lige girmeden o seviyelere çıkması beklenen isimlerdi. stockton ise utah tarafından 1984 draftinde 16. sıradan seçildiğinde salonda büyük bir uğultu olmuştur, "kimdir bu herif?" diye. 19 sezon oynayıp kariyerini bitirdikten sonra da arenanın önüne heykelini diktiler.


İstatistikleri

utah jazz tarafından 1984 yılında 16. sıradan draft edilmiş,
nba tarihinin en çok asist yapan oyuncusu (14503) olmuş,
nba tarihinin en çok top çalan oyuncusu (2976) olmuş,
2 kez en iyi 5'e 5 kez en iyi defansif 5'e seçilmiş,
10 kez all-star olmuş,
en çok maça çıkan 3. kişi (bkz: robert parish) (bkz: kareem abdul-jabbar) olmuş,
tek takımla en çok maça çıkmış,
en çok asist kralı olmuş (9 kez),
tek bir sezonda en çok asist yapmış (1164),
bir sezon boyunca en yüksek asist ortalaması yapmış (14.5)
bir sezonda 1000'den fazla asist yapmış 3 oyuncudan biri olan (bkz: kevin porter) (bkz: isiah thomas),
2 sayılık atışlarda, guardlar arasında en iyi ortalamaya sahip 4. oyuncu (%51.7) (bkz: lewis lloyd), (bkz: maurice cheeks), (bkz: magic johnson) olan,
oynadığı 17 sezonun tümünde playoff oynamış,
playoff'larda bir maçta en çok asisti yapmş (24)
ve nba'in gelmiş geçmiş en değerli 50 oyuncusundan biri seçilmiş, kendi halinde adam.

stockton, nba tarihinin hakkı en az teslim edilen karakterlerinden biridir

tipine bakınca zaten anlarsınız neden hakkının teslim edilemediğini. bugün değil en görkemli zamanında bile görseniz ilk aklınızdan geçen cümle "ben bundan iyi oynarım" olur ancak kazın ayağı öyle değil işte.

nba tarihinin en çok asist yapan ve top çalan adamını "bakın böyle de bir oyuncu var" diye anlatacak değilim, istatistikleri gerekeni söylüyor zaten ancak benim uyuz olduğum buna rağmen bazı listelerde kendisini chris paul ve jason kidd gibi adamların arkasına yazmaya cüret eden çapsızlar mevcut.

yahu bu adam kariyerinin son 6 sezonu basketbol oynamasa gene tarihin en çok asist yapan adamı olacaktı.

kariyeri boyunca oynayabileceği maçların %98,5'unu oynamış. akıl alır gibi değil gerçekten. ligde bulunduğu 19 sezonda oynayabileceği 1526 maçın 1504ünde sahaya çıkmış. hatta istatistiğin iyice bokunu çıkaralım; adam 1 sezonda 18 maç kaçırmış, kalan 18 sezonda yalnızca 4.

tarihte 9 defa bir oyuncu sezonda 1000 asisti geçmiş.
kevin porter ve isiah thomas bunu 1 defa başarmışlar, stockton ise 7 defa.

baron davis kendisi için "beni öyle utandırmıştı ki kendi kendime 'ben acaba gerçekten basketbol oynamayı biliyor muyum?' diye düşünmüştüm" der.
inanmayan buraya bakabilir:


chris webber playoff'larda eşleştikleri utah ile oynayacakları maç öncesi takımdaki rookieleri otobüste bekletip "the baddest man in the world"ü göreceklerini söyler. çaylaklar gelen adamın arabalarından, tarzından, tavrından falan bahsedileceğini düşünürken 1.85 boyunda beyaz bir adam çocuklarıyla minivan'dan çıkar. (minivan nedir diyen cahiller için buraya tık) sonrasında da bu kısa beyaz adam maçta canlarına okur.
inanmayan buraya bakabilir.

gary payton stockton'ı savunmanın michael jordan'dan daha zor olduğunu söyler. (gary payton adına konuşmak gerekirse burada söylemek istediği hangisinin daha iyi oyuncu olduğu değil, hangisinin kendisini daha zor duruma düşürdüğüyle alakalıdır.) payton, stockton'ın kendisiyle oynarken hiç muhattap olmadığını, hiç bir şey söylemediğini, kendisi yokmuş gibi davrandığını ancak sonrasında bir anda hücum faul yaptırıp payton'ı kenara gönderdikten sonra sadece kendisine bakıp kafa salladığını söyler.
inamayan buraya bakabilir:

Shaq & Gary Payton / Outside the NBA

özetle bu adamın oyunculuğunu sorgulayan birini görürseniz, muhattap olmadan hayatınıza devam edebilirsiniz.
çünkü top michael jordan'dayken michael jordan'ın sayı yapmasından çekinmeniz gerekir ancak top john stockton'dayken sahadaki her oyuncunun sayı yapabilmesinden çekinmeniz gerekir.

inanmayan buraya bakabilir:

NBA efsaneleri Stockton hakkındaki görüşlerini açıklıyor.


Final yorumu

zamanında murat murathanoğlu'nun şöyle bir yorumu vardı hakkında:
"sokakta gördüğünüzde muhasebeci veya inşaat mühendisi olabileceğini düşünebilirsiniz ama basketbolcu olması aklınızın ucundan bile geçmez."

ufak tefek adamların da basketbol oynayabileceğini gösteren bir adamdı stockton. jordan'ın gazabına uğrayıp yüzük alamadan emekli olanlardan o da. tabi böyle bir kariyerden sonra yemişim yüzüğünü, ayrı konu.

Murathanoğlu'nun John Stockton videosunu da buraya iliştirelim

NBA Tarihinde Ribaund Kralı Olmuş En Kısa Oyuncu: Charles Barkley