1522'de Kendilerine Açılan Hukuksuz Davayı Bileğinin Hakkıyla Kazanan Fransız Fareler

Tarih boyunca bazı hayvanlara dava açıldığını ancak bir tanesini cidden hayvan tarafının kazandığını biliyor muydunuz?
1522'de Kendilerine Açılan Hukuksuz Davayı Bileğinin Hakkıyla Kazanan Fransız Fareler

hayvanların çeşitli mahkemelerde yargılandığı ve ceza aldığı durumlar hukuk dünyasında olmuştur. fil yargılanır sonra idam edilir. domuz yargılanır idam edilir. horoz yargılanır idam edilir. horozun suçu yumurtlaması. cadılıkla bağdaştırılıp idam edilen horoz var.

ama davanın birini kazanan hayvan var. sıçanlar kendileri aleyhine açılan davayı kazanmışlar. 1522 yılında fransa autun'da sıçanlar, arpa mahsullerini yemek ve yok etmekle suçlandılar. savcılık, kemirgen çetesine karşı dava hazırlarken fareleri savunmak için bir avukat görevlendirildi. barthelemy de chasseneuz.

bu avukat sıçanları ustaca savunmuştur. davanın ilk gününde savcılık "bazı fareleri" suçladığı için avukat hangi fareleri kastettiklerini anlayamadığını belirtmiştir. hakim gönülsüzce davayı erteler ve savcı iddianameyi autun'un tüm farelerine hitap edecek şekilde hazırlar. ikinci duruşmada avukat, müvekkillerinin geniş çapta dağıldığı için mahkemeye gelmelerinin zor olduğunu iddia eder. dava ileri tarihe ertelenir. üçüncü duruşma gününde bakarlar sanıklar hâlâ gelmemiş. avukat, fareler için "kindar köylülerin ve kana susamış kedilerin" yarattıkları tehlike karşısında farelerin mahkemeye güvenli bir şeklide gelmelerinin sağlanmasını talep eder. müvekkillerinin güvenli bir geçiş alanına ihtiyaçları var diye ısrar eder.

hem yargıcın hem de karşı tarafın sabrı taşmak üzeredir. bu son argümanla bu davanın zor bir dava olacağı belli olur. mahkeme dördüncü bir duruşma tarihine karar veremez ve kararı verir: sıçanlar kazanmıştır.

muhtemelen sanık sıçanlar mahkemeye gelseydi yine kazanırlardı. şöyle bir savunmaya kimse hayır diyemezdi:

"arpaları yedik çünkü diğer canlıları gibi bir şeyler yememiz gerekiyordu. asıl sorun insanlar neden arpaları dışarı bırakıp bizim yememizi beklediler. hasat edilen arpayı bizimle paylaşmayacaktınız. toprağı aldınız ama bizim yememiz için bir şey üretmediniz."

kaynak: hayvanların cezai kovuşturması ve ölüm cezası kitabı (the criminal prosecution and death punishment of animals) 1906 / yazar: e.p.evans