16. yy Venedik'inde Göğüslerini Sergileyen Fahişelere Hükümet Neden Ücret Ödüyordu?

O dönem fahişeleriyle nam salmış bir cazibe merkezi olan Venedik'te yaşanan enteresan bir olay.
16. yy Venedik'inde Göğüslerini Sergileyen Fahişelere Hükümet Neden Ücret Ödüyordu?

16. yüzyılda venedik'te göğüslerini sergileyen fahişelere hükümet tarafından ücret ödeniyordu. yönetimin bu fantastik uygulamasındaki stratejik detaylara bir bakalım.

günümüzde romantizmin kalelerinden venedik, o dönemde fahişeleriyle nam salmış bir çekim merkeziydi. 150 bin nüfuslu venedik cumhuriyeti'nde 12 bin civarında hayat kadınının çalıştığı belirtiliyor. kaynakların yalancısıyım ama giacomo casanova'nın da arada bir gelip bölgeyi yokladığı yazılmakta.

yönetim fahişeliğe, yoksul kadınların geçim kaynağı olması ve iyi bir vergi girişi sağlaması nedeniyle tolerans gösteriyordu. ancak yönetimin başını ağrıtan temel sorun kadın kılığına girmiş erkek fahişelerdi!  eşcinsel ilişkileri günah olması (ve erkek fahişelerin vergi vermemesi) nedeniyle onaylamayan yerel yetkililer, aldığı bir dizi radikal kararı uygulamaya koydular.

buna göre öncelikle dağınık biçimde faaliyet gösteren fahişelerden genelev bölgesinde toplanmaları istendi. diğer kadınlardan ayırt edilebilmeleri için sarı fular takmaları önerildi. (diğer kadınlar beyaz fuları tercih ettiler.) erkek müşterilerin kendi hemcinslerine yönelmemeleri içinse kadın fahişelere göğüslerini sergilemeleri tavsiye edildi. genelev bölgesindeki pencerelerde ve orada bu işin için ayrılmış köprüde üstlerini açan kadınlara ücret ödemeye başladılar. hayat kadınlarına geceleri göğüslerini fenerle aydınlatma izni de verildi.

buradaki köprüye "göğüsler köprüsü" anlamına gelen ponte delle tette adı uygun görüldü.
yönetim, cesurca sergilenen göğüsleri eşcinselliğin panzehiri olarak görüyor teşhir yoluyla kadınların cazibesini artırarak erkek müşterileri eşcinsel ilişkilerden vazgeçirmeyi umuyordu.
ayrıca işleri açılan hayat kadınları aracılığıyla vergi gelirlerini koruyup artırmak da işin cabasıydı.


bu teşvik ve kısıtlama kararları 18. yüzyıl ortalarına kadar uygulamada kaldı. ponte delle tette halen romantik venedik turlarında turistlerin fotoğraf çektirdiği yüzlerce köprüden biridir.