1620'de Amerika'ya Göçmen Taşıyan İlk Gemi: Mayflower

1620 yılında İngiltere'den Amerika'ya giden Mayflower adlı geminin yolcuları, bugünkü Amerika'nın çekirdeğini oluşturan ekip.
1620'de Amerika'ya Göçmen Taşıyan İlk Gemi: Mayflower

gemide 102 yolcu ve 30 kişilik mürettebat vardır.

mayflower'la giden pilgrim'ler 1620'de plymouth kolonisini kurmuşlardır. bu koloni 1607'de virjinya'da kurulan jamestown'ın ardından kronolojik olarak ikinci ingiliz kolonisidir.

gemideki 102 yolcunun 65'i ingiltere, 37'si ise hollanda'dan gelmiştir. tabii bu hollanda'dan gelenler de 1. james'in church of england projesi yüzünden önceden ingiltere'yi dini sebeplerle terk edip hollanda'ya yerleşmiş ingiliz püritenlerdir.

hollandadan gelenlerin tamamı, kendi inandıkları protestan hristiyan düzenini yaşamak isteyen leiden cemaatine mensup hacı aileler ve bunlara ait kölelerdir. 24 kisi hacı ve aileleri iken diğer 13'ü bunların kölesidir.

ingiltereden gelen 65 püriten içinde ise sadece 3-4 köle vardır. ingilizlerin bir bölümü tıpkı hollandadan gelen ingilizler gibi kendi inandıkları hrıstiyanlığı yaşamak isteyen püriten hacılar iken, bir bölümü ticari amaçlarla gelmiş ingiliz ailelerdir.

gemide 74 erkek ve 28 kadın yolcu vardır.  kölelerden 4 tanesinin çocuk olduğu ortaya çıkmıştır.

ayrıca 1629 yılında yine ismi mayflower olan başka bir gemi daha, bu koloniye yine hollanda-leiden cemaatine mensup 35 ingiliz hacı getirmiştir. o gemiye de 2. mayflower denir karıştırılmaması için.

neyse, 1620'de ilk hacı yerlesimcileri taşıyan bu geminin amerika'ya gidişi 2 aydan fazla sürerken, ingiltere'ye geri dönüşü 30 günden az sürmüştür.

bunun sebebi, geminin, gidişte maksimum yolcu ve eşya taşıyabilmesi icin kıçına inşa edilen buyuk kare kulübedir. ayrıca rüzgar yönü ve dalgaların etkisi vardır.

geminin kaptanı ve sahibi christopher jones'dur.

geminin boyutları tam olarak bilinmemektedir. çünkü aynı dönemde tarihçiler 26 tane daha mayflower gemisi olduğunu saptamışlardır.

bu geminin 30 metre uzunluğunda olduğu tahmin edilmektedir. 1622-1624 civarı ömrünü doldurmuştur. o dönemlerde mayflower gibi standart ingiliz ticaret gemilerinin denizlerdeki ömrü 15 yıldır.

gemi amerika seferine temmuz'da başlamış olmakla birlikte, speedwell gemisi ve leiden'lilerin beklenmesi nedeniyle yolculuk ancak 6 eylül'de başlamıştır.

bu püritenler normalde yeni dünya'ya 2 gemi ile gideceklerdi. mayflower'a speedwell gemisi eşlik edecekti ve leiden hacılarını bu gemi taşıyacaktı. ancak speedwell 2 kez su sızdırdığı için devre dışı kaldı. bütün yerleşimciler mayflower ile gitmek zorunda kaldılar.

speedwell gemisinin arızalanması ile ilgili, gemi kaptanı reynolds'un amerika'ya gitmeye korktuğu ve karlı bulmadığı için gemide bilerek arka arkaya 2 kez sızıntı yaptırdığı iddia edilir. çünkü gemi sonraları gayet sağlıklı bir şekilde mal taşımaya devam etmiştir.

6 eylül'de ingiltere'nin plymouth limanından yola çıkan gemi, 9 kasım'da cape cod'a vardı.

buradan, ingiliz ticaret şirketinden yerleşmek için izin aldıkları virjinya-jamestown kolonisine gideceklerdi. fakat hava koşulları izin vermedi ve 11 kasım' da bugün provincetown limanının bulunduğu cape cod'a geri döndüler.

işte, gemide panik halinde tartışmalar ve anlaşmazlıkların ortaya çıktığı o gün olan 11 kasım 1620'de meşhur toplum sözleşmesi mayflower compact imzalandı.

27 kasım'da ilk keşif gezisi başlatıldı. muhtemelen gemiden indikleri ilk tarih bu.

yerleşimcilerin en çok dikkat ettikleri şey güvenlikti. kabileler, korsanlar tarafından saldırıya uğrama veya öldürülme korkusuyla çok dikkatli hareket ettiler. her türden çok sayıda silaha sahiplerdi. gemideki topları söküp kendi kolonilerinin savunması için kullandılar.

kış mevsiminin başlangıcında amerika'ya ulaştıkları için kışı gemide geçirdiler.

gemide geçirilen bu ilk kışta, salgın hastalıklar başladı ve 102 yerleşimcinin yarısı öldü, geriye 53 kişi kaldı. 30 kişilik gemi personelinin de önemli bir kısmı öldü.

ilkbahar'da kulübeler yapıldı ve 21 mart 1621'de gemiden inip karada kalmaya başladılar.

onun hemen öncesinde 16 şubat'ta yerleşim yerini çevreleyen tepelerde gemiden indirilen 6 adet topun denemeleri yapıldı ve çalıştıkları görüldü. bu, yerleşimcilere güven verdi.

yanlarında türlü alet-edevat, yatak, kıyafet ve yiyecek-içecegin yanı sıra koyun, keçi ve kümes hayvanlarının olduğu da tahmin edilmektedir.

bazı yerleşimciler kedi ve köpeklerini de yanlarına almışlardı.

at ve inek gibi hayvanlar daha sonraki yerleşim dalgalarında gelmiştir.

gemide iki hamile kadın vardır.
elizabeth hopkins oğlunu yolculuk sırasında denizde doğurmuş ve çocuk oceanus ismini almıstır.

susanna white ise oğlu peregrine'yi cape cod'da kasım sonlarında doğurdu.

peregrine, new england bölgesinde doğan ilk avrupalı olarak tarihe geçmiştir.

Paranın Evriminin Son Halkası Bitcoin'in Yükselişi Neden Durdurulamaz?