1891 Yılında Bisikletle Dünya Turu Yapan İki Kafadarın Çektiği Enfes Fotoğraflar

Bisikletle dünya turu ya da dünya turu benzeri bir şey yapmak birçok insanın hayalidir. Bu hayali gerçekleştiren iki arkadaş, gittikleri yerlerde enfes fotoğraflara imza atmışlar. Onlardan bazılarını Sözlük yazarı ''lawyermih'' derlemiş.

william schatleben ve thomas allen'in 1891 yılında bisiklet ile yaptıkları ve round trip bicycling asia minors ismini verdikleri yunanistan'dan özbekistan'a uzanan tur da bunlardan biridir.

1890 yılında washington universitesi'nden mezun olan iki kafadar marco polo'dan gaza gelip bir seyahate çıkarlar. önce trenle new york'a varan gençler* sonra londra üzerinden küçük asya ismini verdikleri bu tura çıkarlar. bu turda sırasıyla; yunanistan, türkiye, iran ve günümüzde türkmenistan ve özbekistan olan diyarları dolaşırlar. fotoğraflar 28 ocak 1891- 15 mart 1891 arası çekilmiştir. fotoğrafların en güzel özelliği ise, adeta bir street view tadında olması ve doğrudan insanlar ile beraber çekilmesi. kodak kamera ile çekilen yaklaşık 1200 civarında tarihi fotoğrafların bir kısmı şu şekilde görülebilir;

yunanistan

atina'nın aşağılarında bir sokak sahnesi


türk camii önünde gezginleri bekleyen kalabalık


acropolis'te bisiklet sürmek


türkiye

sultan abdülhamid'in cuma selamlığı


sandal ile boğaza giriş


sultanahmet


ayasofya


galata köprüsü üzerinde


çemberlitaş civarı


beypazarı


sivas


iran

ülkeye giriş kapısı


amerikalı bir misyoner


tebriz'in güney kapısı


halılarıyla meşhur kazvin şehri girişi


türkmenistan ve özbekistan

semerkant'ta toplanan halk


semerkantlı bir berber


taşkent'te bir rus ortodoks kilisesi


hani en başında marco polo'dan esinlenmişler demiştik ya; 

buralardan sonra kazakistan'a oradan da gobi çölü üzerinden çin'e kadar gitmişler. nihayetinde şangay üzerinden gemi ile vancouver'a oradan da san francisco'ya 1892 yılında varabilmişler. oradan da new york'a giden gezginler sonunda 1893 yılında tam bir turu tamamlamışlar. 

her iki gezgin de ilginç şekilde 1950 yılında vefat etmiş.