19. Yüzyılın Ünlü Bebek Çiftliği Bakıcısı ve Katili: Frances Knorr

Sorumluluğundaki bir bebeği öldürmekten suçlu bulunup asılan katil Frances Knorr'in hikayesi.
19. Yüzyılın Ünlü Bebek Çiftliği Bakıcısı ve Katili: Frances Knorr

frances lydia alice knorr (10 aralık 1868 - 15 ocak 1894), bebek çiftçiliği katili olarak biliniyordu. iki bebeği boğmaktan suçlu bulundu. halk arasında 'brunswick bebek çiftçisi' olarak bilinen frances knorr, sorumluluğundaki bir bebeği öldürmekten suçlu bulundu ve 15 ocak 1894 pazartesi günü asıldı.

frances knorr, 1868'de londra'da minnie thwaites olarak doğdu ve 1887'de sidney'e göç etti. başlangıçta ev hizmetçisi olarak çalıştı ve bir alman göçmen olan randolph knorr ile evlendi. daha sonra bir edward thompson ile ilişkisi oldu ve kısa süre sonra melbourne'a taşındı. kısa süren ilişki başarılı olmadı ve minnie, kendisini ve kızını geçindirmenin bir yolunu bulmak zorunda kaldı.

19. yüzyılda melbourne'de çalışmak zorunda olan yoksul kadınların çok az çocuk bakımı seçeneği vardı. bebekler için lisanslı bakım evleri vardı, ancak talebin yalnızca küçük bir kısmını karşılayabiliyorlardı. evlenmemiş kadınların durumu özellikle kötüydü. neredeyse tüm işler, kadınların uzun saatler çalışmasını gerektiriyor ve çocuk bakımı sağlayamıyordu. yatılı ev pozisyonları bile nadiren bir çocuğu kabul etmeye hazırdı. bu kadınların alternatifi de kadınların evlerinde diğer bebeklere haftada bir, bazen de toptan bir ödeme karşılığında baktığı "bebek çiftliği" idi. 

ama endüstrinin daha kötü bir tarafı vardı. bebek çiftçileri, bazen haklı olarak, bebekleri ihmal eden veya onları düpedüz öldüren, kâr peşinde koşanlar olarak nitelendirildi. bebeklerin çoğu onların bakımında öldü. ihmal, sağlıksız koşullar ve yavaş yavaş açlık söylentileri dolaşırken, basında yer alan periyodik ifşalar kamuoyundaki kaygıya katkıda bulundu. devlet, soruşturmaya tabi ölümlerle evlerin kaydedilmesini zorunlu kılarak reform girişiminde bulundu, ancak bu nadiren uygulandı ve frances knorr da dahil olmak üzere birçok kadın yönetmeliklerden kaçtı. pek çok ölüm muhtemelen hiç rapor edilmedi ve doğumlar da kaydedilmemiş olabileceğinden, bu bebeklerin var olduğunu gösteren resmi bir kayıt yoktu.

şubat 1892'de, avustralya bir bunalımın ortasındaydı. rudolph knorr, kiralık olarak satın aldığı mobilyaları sattığı için hapse gönderildiğinde işleri çok kötü gidiyordu. hamile ve meteliksiz olan frances, çocuk bakıcısı olarak iş kurmaya karar verdi ve sık sık hem kızlık soyadını, hem de evli soyadını kullanarak melbourne'da dolaştı.

eylül 1893'te brunswick, moreland road'da knorr tarafından daha önce kiralanmış bir evin arka bahçesinde bir bebeğin cesedi bulundu. polis, knorr'un brunswick, davis caddesi'nde kiraladığı başka bir mülkü hemen araştırdı ve iki bebeğin daha cesetlerini buldu.

moreland road mülküne gömülen çocuk için bariz bir ölüm nedeni tespit edilemedi. bununla birlikte, davis sokağı cesetlerinin her ikisi de, faul oyununa dair kanıtlar ortaya çıkardı. edinilen bilgilere göre, ikinci çocuk büyük olasılıkla boğulmuştu. sadece 3 numara olarak bilinen üçüncü bebekten, 'bebeğin boynuna üç dakika içinde ölüme neden olacak şekilde sıkıca bir bant parçası çekildiği bulundu.' iki bebeğin kimliği hiçbir zaman tespit edilemedi; anneleri hiç öne çıkmadı.

dava ve olaylar ile ilgili daha fazla ayrıntılar için: kaynak 1kaynak 2