1917'de Kanada'da Bir Şehri Yok Eden Kaza: Halifax Patlaması

Tarihin en büyük insan kaynaklı patlaması 1917 yılında Kanada'nın Halifax kentinin limanında gerçekleşti.
1917'de Kanada'da Bir Şehri Yok Eden Kaza: Halifax Patlaması

norveç gemisi ss ımo, haakon from'un komutası altında belçika'ya yardım malzemesi götürmek üzere hollanda'dan new york'a doğru yola çıkmıştı. gemi, tarafsız inceleme için 3 aralık'ta halifax'a geldi ve yakıt ikmali malzemelerini beklemek için bedford havzası'nda iki gün geçirdi. 5 aralık'ta limandan ayrılmasına izin verilmiş olmasına rağmen, kömür yükünün öğleden sonra geç saatlere kadar gelmemesi nedeniyle ımo'nun ayrılışı ertelendi. fransız kargo gemisi ss mont-blanc, aimé le medec komutasında 5 aralık sonlarında new york'tan geldi. bedford havzası'nda avrupa'ya doğru yola çıkmaya hazırlanan bir toplantıya katılmayı planladı, ancak ağlar kaldırılmadan limana girmek için çok geçti.

SS Imo

savaştan önce tehlikeli yük taşıyan gemilerin limana girmesine izin verilmiyordu ancak alman denizaltılarının yarattığı riskler, kuralların gevşetilmesine yol açmıştı. bedford havzası'na girip çıkmak, narrows adı verilen bir boğazdan geçmeyi gerektiriyordu. gemilerin kanalın sancak tarafında yer alan kenarına yakın durmaları gerekiyordu. gemiler liman içinde 5 deniz mili ile sınırlandırıldı.

sabah 9.00'dan kısa bir süre önce ımo, halifax limanı'ndan ayrıldı ve kendisini mont-blanc ile çarpışma rotasında buldu. karşılıklı uyarı sinyalleri verdikten sonra, her iki gemi de motorlarını durdurdu, ancak momentumları onları yavaş hızda birbirlerinin üzerine taşıdı. çarpışma sabah 08.45'te meydana geldi. mont blanc'taki hasar ciddi değildi, ancak güverte kargo varilleri devrildi ve kırıldı. bu, güverteyi hızla ambarın içine akan benzen ile doldurdu. ımo'nun motorları devreye girdiğinde, mont-blanc'ın gövdesinde kıvılcımlar çıktı bunlar benzen buharını tutuşturdu. su hattında başlayan yangın hızla geminin yan tarafına doğru ilerledi. dumanla çevrelenen ve hemen patlamasından korkan kaptan, mürettebata gemiyi terk etme emrini verdi.


giderek artan sayıda halifax vatandaşı sokakta toplandı veya evlerinin veya işyerlerinin pencerelerinde yangını izledi. mont-blanc'ın mürettebatı, iki cankurtaran filikasından diğer gemilerden bazılarına, gemilerinin patlamak üzere olduğunu bağırdılar, ancak gürültü ve kafa karışıklığından dolayı seslerini duyuramadılar. sabah 9:04'ten hemen sonra mont-blanc patladı. gemi tamamen parçalandı halifax ve dartmouth'un üzerine akkor demir parçaları düştü. mont-blanc'ın ileri 90 mm'lik topu, namlusu erimiş halde dartmouth'taki albro gölü yakınındaki patlama alanının yaklaşık 5,6 kilometre (3,5 mil) kuzeyine düştü. patlama, cape breton (207 kilometre veya 129 mil) ve prens edward adası (180 kilometre veya 110 mil) kadar uzakta hissedildi. patlama nedeniyle 160 hektarın (400 dönüm) üzerinde bir alan tamamen yok oldu. patlamadan dolayı tsunami meydana geldi limanın halifax tarafındaki yüksek su seviyesinin 18 metre (60 ft) üzerine kadar yükseldi.


1.600'den fazla kişi vefat etti . 9.000 kişi yaralandı; bunların 300'den fazlası daha sonra vefat etti . toplamda 12.000'den fazla bina yıkıldı veya ağır hasar gördü.

yangını evlerinden izleyen yüzlerce kişi, patlama dalgasının önlerindeki camları parçalamasıyla kör oldu.devrilen sobalar ve lambalar, halifax'ın her yerinde, özellikle de tüm şehir bloklarının yandığı kuzey yakası'nda yangınlara neden oldu. 

kaynak