1920'lerde Ahlaksız Diye Tepki Çeken Ancak Günümüzde Masum Kalan Kartpostallar

Bir zamanlar erotik içeriklere ulaşmak bir hayli zordu. İnanmıyorsanız bakın, kendiniz inceleyin.

1920'lerin başlarındaki bu erotik kartpostallar, dönemin benzer cinsel içerikli kartpostallarının çoğu gibi, fransa'da ortaya çıktı. amerika birleşik devletleri'nde, bu tür tüm kartlar, nereden geldiklerine bakılmaksızın "fransız kartpostalları" olarak anılıyordu.


1920'li yıllarda en çok ticareti yapılan kartpostallar, derin dekolteli yakalar, jartiyerler ve etek altından gözüken iç çamaşırları içeriyordu. çok fazla yaygın olmasa da, üstsüz kadınlar ve hatta tamamen çıplaklık içeren kartpostallar bulmak da mümkündü.


günümüz standartlarına göre oldukça masum olsalar da bu kartpostallar o dönemde birçok kişinin tepkisini çekti. 1920'lerde çoğu insan bu kartpostalları pornografik ve ahlaksız olarak görüyordu. ahlakı yasalarla koruma girişiminde bulunan abd hükümeti, bu kartpostalların abd posta servisi aracılığı ile taşınmasını yasakladı.


para cezası hatta hapis cezası tehdidi, modellerin kimliklerini gizlemesine ve sahte işimler ve peruklar kullanmasına sebep oldu. fotoğrafçılar, itibarlarının zedelenmesini önlemek için sahte imzalar kullandılar.


alkol yasağında olduğu gibi, fransız kartpostallarını yasaklama kararı da üretimlerini oldukça karlı bir ticaret kolu haline getirdi. kameralar henüz yaygın değildi. bu kartpostallar için fotoğraf çekmek ve bu fotoğrafların basılması için hizmetleri için yüksek ücret talep eden erotik fotoğrafçılarla anlaşmak zorunda kalıyordunuz. kaçak olarak hazırlanan bu kartpostallar, yerel mağazalarda, tütüncülerde ve sokak satıcılarında satılıyordu.


1930'ların başında kamu ahlakını yönetme ve sansürleme girişimleri başarısız olmuştu ve fransız kartpostalı yasağı 1933 yılında yürürlükten kaldırıldı. yasanın kalkması ile erotik fotoğrafçılık daha görünür ve popüler hale geldi.

kaynak