1930'ların Ünlü Suçlularını Yakalayan Efsane FBI Ajanı: Melvin Purvis

2009'da yayınlanan Public Enemies (Halk Düşmanları) filminde ünlü aktör Christian Bale tarafından canlandırılan FBI ajanı Melvin Purvis'in hayatının kısa bir özeti.
1930'ların Ünlü Suçlularını Yakalayan Efsane FBI Ajanı: Melvin Purvis

melvin purvis, 1903 yılında on iki kardeşten beşincisi olarak dünyaya gelmiştir. üniversitede hukuk okumuş ve kısa süre avukat olarak çalışmıştır. 1927 yılında fbi'ye katılmıştır.

1932 yılında büronun başkanı j. edgar hoover tarafından chicago ofisini yönetme görevi verilmiştir. iyi eğitimli ve cesur bir karakter olarak tanınan purvis aynı zamanda iyi bir atıcı olarak da ünlenmişti.

toplum içinde müthiş bir üne kavuşmasını sağlayan olayların başında baby face nelson, pretty boy floyd ve en önemlisi de john dillinger gibi azılı kanun kaçakları için yürütülen insan avı olarak tabir edilebilecek olan soruşturmaları yönetmesi gelmektedir. 1934 yılında dillinger'in ölü olarak ele geçirilmesinin ardından bir medya figürü haline gelmiş ve bu durumdan rahatsız olan dönemin büro başkanı hoover tarafından görevinden alınmıştır. purvis'in yerine göreve getirilen ajan samuel p. cowley, daha sonra baby face nelson tarafından vurulmuş ve pervis'in hastanede kendisini ziyaretinden kısa bir süre sonra hayatını kaybetmiştir. 


melvin purvis, başarıları ve tavırları ile halkın takdirini kazanıp gittikçe daha da tanınır hale gelmesiyle birlikte önceleri en büyük destekçilerinden olan hoover'ın da sık sık gazabına uğramaya başlamıştır. hoover, melvin purvis isminin kendisinin ve fbi isimlerinin önüne geçmesini istemiyordu.

melvin purvis 1935 yılında görevinden istifa etmiştir. 1960 yılında silahından çıkan tek kurşunla başına aldığı yara sebebiyle evinde ölmüştür. olay, fbi tarafından da incelenmiş ve intihar sonucuna varılmış olsa da sorgu yargıcı intihar olayıyla ilgili yeterli kanıt olmadığına hükmetmiştir. insanlar yıllarca purvis'in dillinger'ı öldürdüğü silahla vurulduğu hikayesini anlatmışlardır.