1933'te İşledikleri Cinayetle Fransa'yı Dumur Eden İkili: Papin Kız Kardeşler

Christine Papin ve Léa Papin adlı iki kız kardeşin 2 Şubat 1933 tarihinde işledikleri cinayet, yıllar geçse de Fransa için unutulmayacak türden.
1933'te İşledikleri Cinayetle Fransa'yı Dumur Eden İkili: Papin Kız Kardeşler
Lea ve Christine Papin.

fransa'da, hizmetçi olarak çalıştıkları evde işverenin karısını, yani evin hanımını ve kızını vahşice katletmiş olan iki kız kardeştir christine (1905-1937) ve lea papin (1911-1982). ya da bilinen adlarıyla papin sisters.

bu olay, zamanında fransa'da oldukça gürültü koparmış; genet, sartre ve lacan gibi birçok entellektüeli etkilemiştir. 

Christine ve Lea Papin.

söylenene göre papin kız kardeşler, kurbanlarının gözlerini henüz onlar canlıyken oymuşlar, daha sonra çekiç ve bıçakla işlerini bitirmişlerdir. nitekim kurbanlar tanınmaz halde bulunmuşlardır. 

ayrıca iki kız 7 yıl boyunca gayet itaatkar ve şikayet etmeden çalışmışlar, boş zamanlarını da kiliseye giderek değerlendirmişlerdir. cinayetten sonra katiller kaçmaya çalışmamış ve yatakta çırılçıplak ve birbirlerine sarılmış bir şekilde bulunmuşlardır. bu nedenle aralarında lezbiyen ve ensest bir ilişki olduğu düşünülmüştür. 

İki kız kardeş mahkeme salonunda.

kardeşlerden christine, ömür boyu hapse mahkum olmuş ancak daha sonra bir akıl hastanesine kapatılmış ve 1937 yılında ölmüştür. lea ise daha sonra hapishaneden çıkarak nantes şehrine yerleşmiştir ve 1982 yılına kadar yaşamıştır. 

olayla ilgili blessures assassines, les ve sister my sister isminde iki film; en quete des soeurs papin isminde bir belgesel çekilmiştir. ayrıca konuyla ilgili olarak jean genet'in yazdığı the maids isimli bir tiyatro oyunu da vardır.

Dünyanın En Ünlü Seri Katil Çiftlerinden Biri: Fred - Rosemary West

70'li ve 80'li Yıllarda İstanbul'un En Ünlü Kabadayılarından Biri: Kürt İdris