1986'da Yılın Otomobili Seçilen Ford Modeli: Scorpio

1985-1998 yılları arasında üretilen Ford Scorpio, zamanının en konforlu araçlardan biriydi.
1986'da Yılın Otomobili Seçilen Ford Modeli: Scorpio

şu ana kadar 2 adet 1997 model ve 2.3 motorlusunun sahibi olduğum efsane bir araç ford scorpio.

e segment bir araç olması sebebiyle rakipleri bmw 5 serisi ve mercedes e serisi olmuştur. kendisine en benzeyen rakibi ise opel omega'dır. 1985-1994 yılları arasında üretilenleri mk1, 1994-1998 yılları arasında üretilenleri mk2 olarak geçer. sedan ve station wagon olmak üzere 2 gövde seçeneği ile üretilmiştir. piyasadaki rakiplerine karşı koyamaması, ford'un e segment araç üretmekten vazgeçmesi ve bazı elektrik sorunları bu aracın sonunu hazırlamıştır. en yakın rakibi opel omega'nın da sonu aynı olmuştur.


mk2 kasanın 2.3 motorlu versiyonu motoru büyük olmasına karşın yüksek torku sayesinde çoğu 2.0 araçtan az yakar (100km'de 7-8 litre). 150hp gücü hem şehir içinde hem uzun yolda fazlasıyla yeterliyken, 200nm torku insanı cidden koltuğa yapıştırır. bir de 2.9 v6 olan versiyonu vardır ki -motoru ünlü modifiye firması cosworth tarafından geliştirilmiştir- insana psikopat bir gidişat ve ses sunar. cosworth versiyonunda 2.0 ve 2.3 versiyonların aksine kilitli diferansiyel kullanıldığı için 1600kg ağırlığına rağmen rahatça drift atabilmektedir.


scorpio e segment bir araç olduğu için içi oldukça lükstür. yol bilgisayarı, ısıtmalı ve elektrikli koltuklar, ısıtmalı ve elektrikli aynalar, çift taraflı dijital klima gibi şu an çoğu modern araçta bile bulunmayan özelliklere sahiptir. ön konsoldaki analog saat ve maun döşemeler içeriye lüks bir hava katarken, kadife koltukları ve tavanı ile hem önde hem de arkada yüksek seviye konfor sunar. içindeki -o yıla göre- en dikkat çekici özelliklerinden biri ön cam rezistansına sahip olmasıdır.


artıları

- uzun ömürlü ve güçlü bir motor

- lüks iç mekan

- yakıt tüketimi

- yol tutuş

- ses yalıtımı

- dikkat çekici tasarım


eksileri

- bazı parçaları türkiye'de bulunmayabilir. isterseniz almanya'dan getirebilirsiniz, gayet de ucuzdur.

- elektrik sisteminden arıza çıkartmaya yatkındır. sigorta kutusuna su kaçarsa ayvayı yersiniz.

- 4.9 metrelik uzunluğu ile dar alanlarda park sorunu yaşayabilirsiniz, normaldir.

teknik özellikler için: auto-data.net


güncelleme
: 2002'de aldığım ilk scorpio'mu 2017'de, 2010'da aldığım ikinci scorpio'mu da 2019 eylül'de sattım. ikisi için de çok pişmanım, özellikle ilk sattığım için (hurdacıların eline düşmüş). ikinci scorpio'm değerini bilen güzel bir insana gitti, umarım pişman olmam. satalı 2 ay oldu ama şimdiden çook özledim...