Subaru Otomobiller Türkiye'de Neden Pek Tutmadı?

Türkiye'de şöyle bir sokağa çıktığınızda Subaru marka araç görme olasılığınız Renault, VW, Toyota, Opel gibi markalara nazaran pek fazla değil. Peki Subaru, Türkiye'de neden çok tercih edilen bir araba değil?
Subaru Otomobiller Türkiye'de Neden Pek Tutmadı?


herhangi bir aracı dünyanın her yerinde önemli olan satın almak değil, yürütmek

avrupa'da satış fiyatına yakın servis masrafı çıkan birçok araç görebilirsiniz. bu yüzden insanlar kolay tamir edilebilir, malzeme desteği sürdürülebilir, sorunsuz araçlara yönelirler. bakın, bu sadece türkiye'de değil, dünyanın her yerinde böyle. yani mesele asgari maaşın 100 katı veya 3 katı araç almak değil. aracınız basit bir parça için serviste 1 ay yatacaksa bunun bir önemi kalmaz.


subaru neden alınır?

- ucuz mu? hayır, değil. rakipleriyle aralarında çok fark yok.

- iç malzemesi kaliteli mi? japon araçları bu konuda gerçekten çok sıkıntılı. hayır, alman ve fransız rakiplerinden geride.

- konsolu kullanışlı mı? hayır, japon araçlarının birçoğu bu konuda da sıkıntılı.

- motoru yeni nesil mi? hayır, değil. rakipleri 1 litre motordan 150 beygir çıkarıp, araç ağırlığını ve vergi yükünü hafifletiyor. sen düne kadar atmosferik 1.6 100 beygir motor koyuyordun. 

- servis desteği tam mı? güldürmeyin beni. bugün dalga geçtiğiniz fluence ile anadolu'nun ücra bir köşesinde yolda kalsanız en yakın renault servisi taş çatlasın 1 saat uzaklıktadır size. 

- sınıfında rakipsiz mi? hayır, değil. forester'ın kendisinden daha iyi alternatifleri var.

bunun gibi tonla subaru alınmayacak madde yazılır. peki neden alınır? boxer motor keyfi sürebileceğiniz başka marka kalmadı, bu yüzden hastası gidip alabilir. sadece boxer motor için yukarıdaki çileleri çekecek bir avuç insana da bence iyi satış yapıyorlar.

2007 impreza sedan kullanıcısı olarak impreza'ların tutmaması hakkında sanırım bir şeyler karalayabilirim

öncelikle bunu birçok sebebi var:

1. subaru kaynaklılar

- iç donanım kendi yılının standartlarına göre düşük. eğer araba kullanmaktan çok oyuncak arıyorsanız kaçın.

- parça fiyatları yüksek ve bazısını bulmak zor. özellikle orijinal olanlar. ancak sanayide kapı kapı gezdirecek kadar değil.

- dış tasarım yıllar geçtikçe kötüleşti. benimkinden memnunum ama 2012 sonrası üzüyor.

- yakıt tüketimi evlere şenlik. (yoğun trafik git gel 13-14 gördüm ancak boş yollarda 7-8 olabiliyor.)


2. türkiye - türk insanı kaynaklılar

- ülkemizdeki vergi sisteminden dolayı 1.5 motorla gelen araç sayısı hayli yüksek. bu seçenek maalesef o beklenen uçayım, kaçayım hissini engelliyor. tıpkı mercedes e serisinden başladığı gibi impreza'lar da 2.0 motordan başlıyor.

- ikinci eli zayıf. ben satılığa koymadım ancak piyasayı takip etmeyi severim. en hızlı 1-2 aydan önce gitmez.

- servis yeri ve ustası az.

- nüfusun çoğu istanbul, izmir gibi yerlerde yaşadığı için 4x4 gerektirecek bir iklim yok. 4x4 arayan da genelde suv tercih ediyor.

- maalesef şekilci bir toplumdayız “altında passat çekmek”, “kaputta yıldızı görmek” gibi sözler meşhurdur. subaru sadece onu bilenlerin anlayacağı bir prestij sunar. yani sokaktan geçen biri “woooow subaru mu, çok iyiiii” demez ama biraz ilgili olan markanın değerini bilir.

- genel olarak herkesin aklında sarı 18' jant, ralli mavisi boyalı, kanatlı, lağam borusu gibi egzozlu bir araba canlanıyor. bundan dolayı insanlar daha düşünürken bile “yav apaçi arabası geç” diyor. bütün araçlar böyle değil. bi başlarsak tüm arabalara bir kulp bulunur. gerek yok.


ben bütün bu saydıklarıma rağmen oldukça mutlu bir şekilde kullanıyorum. virajda yolu tutuşu, direksiyonun adeta konuşması, her park ettiğimde dönüp baktırması, standart olmaması, küçüklüğüm de içinde geçtiği için manevi değeri olsun benim için bir ayrıdır subaru. 

ayrıca başka arabaları kullanan arkadaşlarım da kendi arabaları her ne kadar daha hızlı, daha çevik veya daha rahat olsa da bu arabaya her bindiklerinde eğleniyorlar.