1990'lı Yıllarda 189 Çocuğu Öldüren Pedofil Seri Katil: Luis Alfredo Garavito

1990'larda en az 189 çocuğu öldürmekten suçlu bulunan, 2021 yılında serbest kalması gündeme gelen Kolombiyalı pedofil ve seri katil Luis Alfredo Garavito'nun hikayesi.
1990'lı Yıllarda 189 Çocuğu Öldüren Pedofil Seri Katil: Luis Alfredo Garavito

luis alfredo garavito, 1990'larda 189 çocuğu öldürmekten suçlu bulunan bir kolombiyalı pedofil ve seri katildir. kurbanlarının çoğu, kimsenin umursamayacağını düşündüğü yoksul ve ailelerinden uzakta, fakir mahallelerde yaşayan çocuklardan oluşuyordu.

yedi kardeşin en büyüğü olan garavito'nun çocukluğu batı kolombiya'da geçti. sadece birkaç yıl okula gitti ve zor bir çocukluk geçirdi. babası ve birkaç komşusu tarafından cinsel istismara uğradı.


1990'larda başlayan seri cinayetleri sırasında, çoğu 8 ila 16 yaşlarında olan birçok kolombiyalı çocuğun kaybolduğu ya da ölü olarak bulunduğu bildirildi. cesetlerine ulaşılan çocukların vücutlarının vahşice parçalandığı ve cinsel saldırı belirtileri görüldü. 1997 yılında pereira şehri yakınlarında 36 çocuğun cesedinin bulunduğu bir toplu mezar ortaya çıkınca ülke çapında bir insan avı başlatıldı.

1999'da genç bir çocuğu taciz ettiği şüphesi ile tutuklandığında uzun bir geçmişi olan alkol ve psikiyatrik sorunları olan bir serseriydi. sorgusunda 140 çocuğu öldürdüğünü itiraf etti ve yargılaması bittiğinde 189 cinayetten suçlu bulunarak 835 yıl hapse mahkum edildi.

genellikle bir keşiş ya da rahip kılığına girip, çoğu sokak satıcılarının başıboş çocukları olan kurbanlarına kılık değiştirerek ulaşmıştı. çoğu zaman bir keşiş ya da rahip kılığında, çocuklara yaklaşıp onları para ya da içki vaadiyle kandırdı. (kolombiya medyasındaki lakabından biri de rahip anlamındaki "el cura"dır.) garavito, cinayetleri sırasında oldukça mobildi ve kolombiya'nın 32 departmanından (idari yapı) en az 11'inde cinayetler işledi. ekvador'daki bazı cinayetlerin de zanlısı olduğu düşünülmektedir.


kolombiya yasaları, hapis cezalarını 40 yılla sınırladığı ve cezanın yarısı tamamlandıktan sonra iyi halden serbest bırakmayı mümkün kıldığı için 2021 yılında salınması için ulusal cezaevi enstitüsü tarafından mahkemeye başvurulmuş, kolombiya devlet başkanı ivan duque ise bu başvuru hakkında suç duyurusunda bulunmuştur.

yargıç, garavito'nun kurbanların yakınlarına ödemesi gereken yaklaşık 42.000 dolarlık tazminatı ödememesi nedeniyle bu talebi reddetmiştir.

kaynak: 1, 2