1997'de Gerçekleşen Tarihin En Büyük UFO Olayı: Phoenix Işıkları

13 Mart 1997 tarihinde ABD'nin Arizona eyaletinin Phoenix şehrinde dünya tarihinin gördüğü en önemli UFO olayı yaşandı.
1997'de Gerçekleşen Tarihin En Büyük UFO Olayı: Phoenix Işıkları

ingilizcesiyle "phoenix lights", 13 mart 1997 tarihinde abd'nin arizona eyaletinin phoenix şehrinde meydana gelen tarihin en önemli ufo olaylarından biridir. 

yerel hava kuvvetleri üsleri ve haber ajansları, "gökyüzünde ilerleyen dairesel turuncu ışıklar" rapor eden binlerce kişi tarafından telefon yağmuruna tutulmuş, bu olay santralleri kilitlemiştir. işin daha ilginç kısmı, cnn televizyonu bu olayı canlı yayınla ekranlara yansıtmıştır. 


bu gizemli cismi/cisimleri las vegas’tan phoenix’e kadar birçok yerden yüzlerce insan görüntüleyebilmiştir. olay, 13 mart saat 19:30’dan 22:30’a kadar sürmüştür. ilk raporun nevada’daki eski bir polis memuru ve ailesi tarafından iletildiği açıklanmıştır. sonrasında gözlemciler "v" şeklinde bir cismin gökyüzünde dolaştığını belirtmişlerdir. farklı bölgelerdeki insanların anlattıklarının birbirine benzemesi de heyecan veren başka bir durumdu. yapılan araştırmalar, esrarengiz cismin ortalama 2-3 metre genişliğinde ve 1.5 km uzunluğunda olduğunu gösterdi. 


bölgedeki görgü tanıkları, öncelikle gökyüzünde farklı ışık topları gördüklerini, saat 19:30’da ise bu inanılmaz görüntüyle karşılaştıklarını belirttiler. görüntülenen cisim, radarlara da yansımamıştı. kısa süre içerisinde dönemin arizona valisi fife symington bir basın toplantısı organize ederek, bunun ufo ile ilgisi olmayan bir doğa olayı olduğunu belirtmiş ve hatta uzaylı kıyafeti giymiş bir kişiyi yanına alarak “ufo olayı” olarak adlandırılmasıyla dalga bile geçmiştir.


bir süre sonra vali symington işinden ayrıldı ve yaptığı görünen cismin dünya dışı bir yerden gelme ihtimalinin yüksek olduğunu, fakat valilik görevi esnasında böyle bir açıklamada bulunamadığını belirtmiştir. nitekim internetten araştırılırsa fife symington’un bu konu ile ilgili bir belgeselde yer aldığını, hatta ufo'larla ilgili araştırmalara başladığının bilgilerine ulaşabilir.

ayrıca olayın gerçek görüntüleri


wikipediahttps://en.wikipedia.org/wiki/phoenix_lights

Dünya Tarihinin Gördüğü Gerçeğe En Yakın Ufo Olayı: Roswell

Uzaylıların Neden Hala Dünya'ya Gelmediğini Açıklayan Olay: Fermi Paradoksu