20 Bin Protestanın Katledilmesine Neden Olan Olay: Aziz Bartolomeus Yortusu Kıyımı

Katolik ve protestanların birbirlerini kitleler halinde yok ettikleri mezhep savaşları döneminin en kanlı olaylarından biri 1572 yılında yaşanmış.
20 Bin Protestanın Katledilmesine Neden Olan Olay: Aziz Bartolomeus Yortusu Kıyımı

1572 yılında, 23 ağustos'u 24 ağustos'a bağlayan gece fransa'da gerçekleştirilen protestan katliamıdır aziz bartolomeus yortusu kıyımı. olayın devamında yaklaşık 20.000 huguenot (bir protestan cemaati) katledilmiştir.

protestan amiral gaspard de coligny'nin fransa'da etkisini arttırması üzerine kraliyet ile protestanlığın arasını düzeltmek için henri de navarre (daha sonra henry iv) ile fransız kralı 9. sarl'in kız kardeşi margaretha evlendirilir. ülkenin önde gelen protestanları bu düğün için köyü katolik olan paris'e gelir. düğünün ertesinde, 22 ağustos günü gaspard de coligny'ye suikast düzenlenir. suikast başarısızlıkla sonuçlanır ancak kral 9. sarl ve margaretha'nın annesi olan catherine de médicis ve katoliklerin en ateşli savunucularından hendrik de guise, huguenot'ların saldırı sonrası intikam alacağını iddia ederek, krala saatler süren bir baskı uyguladılar.


iddiaya göre 9. sarl, 'öldürün! hepsini öldürün ki kimse beni sorumlu tutamasın!' diye bağırarak katliama onay verdi. bu emir üzerine sadece protestan liderleri değil, düğüne gelen tüm protestanlar 24 ağustos sabahı ve devamında halk tarafından linç edilir. katliam sırasında daha önce suikasttan kılpayı kurtulan gaspard de coligny de öldürülür. 9. sarl'ın engellemeye çalışmasına rağmen birkaç gün içinde paris'te 2000 protestan, birkaç ay içerisinde ise fransa genelinde 20.000 protestan katledilir.

henri de navarre, zorla katolik yapılır ve hapsedilir. 1576'da hapisten kaçan henri yeniden protestanlığa döner. daha sonra fransa kralı olan henri bir kez daha katolik olur ancak 1598'te nantes buyruğu ile ülkeye din özgürlüğü getirir ve 14. louis'nin fontainebleau buyruğuna kadar protestanlar rahat içinde yaşar.

Fransız Devrimi'nin Ertesinde ve Terör Rejim'ne Sebep Olan Siyasi Grup: Jakoben