2011'de Amerikalıların Asrın Davası Olarak Nitelendirdiği Olay: Casey Anthony Davası

Caylee Anthony adlı 2,5 yaşındaki bir kızın, Florida'da evinin yakınındaki bir çalılıkta ölü bulunmasının ardından 2011'de başlayan ve karara bağlanan Casey Anthony Davası, Amerikalılar tarafından asrın davası olarak nitelendirildi. Davada neler yaşandı ve dava nasıl karara bağlandı? İşte özeti.
2011'de Amerikalıların Asrın Davası Olarak Nitelendirdiği Olay: Casey Anthony Davası
Caylee & Casey Anthony

2011 yılında amerika birleşik devletleri'ni kasıp kavuran casey anthony davasını ben biraz ortasında yakaladım ama kısaca şöyle: 

florida'da casey anthony denen hatunun 2 buçuk yaşındaki kızı caylee anthony, evinin hemen yakınındaki çalılık alanda ölü bulunur. buraya kadar normal bir cinayet davası gibi görünüyor yalnız, kız bulunduğunda ceseti paramparça ve kemiklerini buluyorlar; yani aylar öncesinden olmuş olay. bu arada casey anthony denen kadının annesi de 'nerede torunum' diye sorup duruyor; casey de 'bakıcısı götürdü, o bakacak bi süre' diyor. sonra kadının annesi, casey'in arabasında ceset kokusu alıyor, 'bir şey olmuş' diyor, bakıcıyı arıyor ama tabii yok öyle bir bakıcı; casey anthony, hayali bir bakıcı ismi uyduruyor anneye...


neyse, polisler cesedi buluyorlar. bu arada küçük kızın annesi casey anthony de o parti benim, bu parti senin gününü gün ediyor. olaya fbi el koyuyor. sonrasında annenin de yalan söylediği, babanın da işin içinde olduğu ortaya koyuluyor. bu arada, kızın abisi de sorguda abuk subuk yanıtlar veriyor ve o da şüpheli oluyor. sonrasında casey, 'babamla abim bana 8 yaşından beri cinsel taciz yaptılar, babam geceleri oral seks yaptırdı zorla bana, ondan öyle kızım kaybolduktan sonra kendimi kaybettim, parti parti dolaştım, travmalı bi yaşam geçirdim' diye çıkıyor ortaya. baba, sorguda bu suçlamaları yalanlıyor. bu arada, fbi beden dili uzmanı psikologlar da babanın doğru söylediği görüşünde fikir birliğine vardılar. 


mahkemede, caylee anthony'nin ihmal sonucu evin küçük oyun havuzunda boğulduğu, sonra ailenin başına iş açılıcak diye kızın ağzını yüzünü bantlayıp çöp torbasıyla yol kenarına atarak kaçırılıp öldürüldü süsü vermek istedikleri düşünüldü genel olarak. çünkü fbi forensic bilgisayar uzmanı, ailenin bilgisayarında silinmiş bazı arama sonuçlarını buldular. bunlarda; ölüm, felç, boyun kırılması gibi anahtar kelimelere rastladılar. yani öldüreni ve ne olduğunu bütün aile bal gibi biliyor ama konuşmadılar, onun yerine hikayeler anlatıp durdular. 

bu arada, casey anthony'nin bir savunma avukatı var ki izlemeye değer. çapraz sorgulama yapıldı bütün tanıklara tıpkı filmlerdeki gibi diyeceğim ama ben böylesini filmlerde bile görmedim. 

sonuç olarak casey anthony, bu davada ölüm cezası ile yargılandı. yani jüri, suçlu bulursa idam edilecekti...

dava sonucunda casey anthony, kasten/taksirle adam öldürme vb. ithamlardan beraat etmiş, sadece güvenlik güçlerine yanlış bilgi vermekten 4 gün hapis cezası almıştır.

yalnız bu elim olaydan kısa bir süre sonra olayın kurbanı olan 2 yaşındaki caylee isimli küçük kızla aynı ismi taşıyan ve "caylee yasası" olarak anılan yasa yürürlüğe girmiştir. buna göre küçük çocukların istismar, kayıp ya da kurban olduğu davalarda güvenlik güçlerini yanlış bilgilendirmek veya bilgi saklamak 20 yıl hapis cezasına neden olabilecek.

bütün deliller ve dava sürecindeki tutumun nedeniyle gönül rahatlığıyla ifade edebilirim ki; sen tam bir pisliksin casey.