2016'nın En Çok Ses Getiren Dizisi Westworld Hakkında Az Bilinenler

2016'nın bize kattığı nadir güzelliklerden biri olan HBO yapımı dizide gözden kaçırdığımız birçok nokta var. Ekşi Sözlük'ün sıkı Westworld takipçilerinden ''shinigami ryuk'' da bunları derlemiş.
2016'nın En Çok Ses Getiren Dizisi Westworld Hakkında Az Bilinenler


SPOILER İÇERİR!


- ilk bölümde dolores'in pederinin shakespear'den okuduğu "these violent delights have violent ends" kısmını ford reyiz son bölümün son sahnesinde patlatıyor. sonra dolores onun kafaya patlatıyor ve pekmezini akıtıyor. şiddet şiddetle bitiyor. benim kafada kardeşlik türküsü çalıyor. dağlar oy oy oy hostlar oy oy oy. hepimiz kardeşiz bu öfke ne diye?- dolores'in adı ispanyolca "maria de los dolores" isminden geliyor. acı ve keder anlamı taşıyor. bir de ed harris'in kızının adı da lily dolores harris imiş.- misafirlerin geldiği sweetwater kasabasının adı jonathan nolan'ın en sevdiği western filmi olan once upon a time in west (batıda kan var) filminden alıntı.- piyanoda çalan parçaların rolling stones'dan cure'a kadar bir çok meşhur grubun güzel parçalarının uyarlamaları olduğunu çoğumuz biliyoruz fakat bilmeyenler için not olsun.- westworld kitabının yazarı michael crichton ve jonathan nolan'ın ortak noktalarından birisi yazar kurt vonnegut. yazarın player piano adlı kitabında tasvir edilen batı dünyasında her şeyin otomatiğe bağlanması durumu gerek westworld kitap ve filminde gerekse dizide bolca kullanılıyor. bu kitapta her şey böyle mekanik fakat kendi kendine yetebilen teknolojilerden kuruluydu. wild wild west filminin de bazı kısımları buradan araktır.

Kurt Vonnegut


- robert ford ismine dair bir sürü güzelleme var. öncelikle american outlaws filminde jessy james'i vuran karakterin adı da robert ford. başka bir iddiaya göre amerika'da endüstrinin gelişmesinde kilit rol oynayan meşhur henry ford'un isminden geldiği savunuluyor. benim ise aklıma asimov'un kısa hikayelerinin derlendiği işte tanrılar kitabındaki ford karakteri geliyor. yamulmuyorsam onun da roberto adında bir ortağı vardı.- ford'un odasında duvara asılı duran kelleler bir diğer hbo yapımı olan game of thrones'a gönderme. many faces god tapınağında duvara asılı olan kellelere şaapıyor.
- westworld filminde siyah şapkalı ve sapıtan karakter robottu. onunla cebelleşen ve insan olan jönümüz ise aksine açık tonlarda giyinen karakterdi. dizide ise tam tersi olmuş durumda. siyah giyimli insan misafirken beyazlar içindeki teddy host.