2024'te Türkiye'de de Tamamen Yasaklanacak Olan Gıda Katkı Maddesi: E171

Diş macunundan tıraş köpüğüne kadar pek çok sık kullanılan malzeme içinde bulunan titanyum dioksit (E171), nihayet bizde de yasaklanıyor. Buyrun detaylara...
2024'te Türkiye'de de Tamamen Yasaklanacak Olan Gıda Katkı Maddesi: E171

e171 koduyla bilinen titanyum dioksit renklendirici bir gıda katkı maddesidir ve gıda ürünlerini beyazlatmak için kullanılmaktadır. renk ve parlaklığı artırmakla birlikte, diş macunundan kabartma tozuna kadar her gün kullandığımız birçok üründe yer almaktadır. oldukça zararlı olan bu katkı maddesi dna yapımızı bozabilmektedir. e171 bileşiğine doğada saf şekilde rastlanmamaktadır. ürünlerin raf ömrünü uzatmakla kalmayıp, ürünlerin ne kadar ultraviyole ışığına maruz kalırsa kalsın asla solmamasına destek olur. her ne kadar kaçmak istesek de mütemadiyen günlük hayatta bu maddeye maruz kalmaktayız.

nasıl mı? kullandığımız şampuan, güneş kremi, pastacılık ürünleri gibi örnekleri daha da artırabileceğimiz şekilde karşımıza çıkmaktadır.

fareler üzerinde yapılan deneylerin sonuçlarına göre, bu maddenin vücuttan arınması çok zor ve uzun vadede hücrelerin dna yapısını bozarak, telafisi mümkün olmayan hastalıklar olarak geri dönüyor. yine deneylere göre bu madde anne karnındaki fetüse kadar ulaşabilmektedir.

ilk defa 2020'de fransa'da bu maddenin kullanımı tamamen yasaklanmıştır. daha sonra avrupa komisyonunun 18 ocak 2022 tarihli yayını ile de diğer tüm avrupa birliği üye ülkelerinde yasaklanmıştır.

evet şimdi sıkı durun sevgili sözlük okurları; ha oldu ha olacak derken, cuma günü itibariyle e171 bizim ülkemizde de sınırlandırılmış bulunuyor.

resmi gazetede yayınlanan türk gıda kodeksi gıda katkı maddeleri yönetmeliği, 13 ekim 2023 tarihinde yenilendi ve bu madde artık kullanılamayacak. tabii ki bugünden önce kullanılmış olanlar ise 1 nisan 2024 tarihine kadar piyasada bulunabilecek ve raf ömrü bitene kadar tüketiciye satılabilecek. yani yönetmelik kapsamında faaliyet gösteren gıda işletmecilerine, bu tarihe kadar bu yönetmelik hükümlerine uyum sağlamalarına izin verildi.

1 nisan 2024'ten sonra ise ülkemizde de tamamen yasaklanmış olacaktır. bu güzel haberi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım.

merak edenler için resmi gazete maddeleri ektedir:

13 ekim 2023 tarihli türk gıda kodeksi gıda katkı maddeleri yönetmeliği

sağlıklı haftalar diliyorum.