21 Ocak - 20 Şubat Tarihleri Arasında Kutlanan Çin Yeni Yılı Nedir?

Çin Yeni Yılı nedir? Ne zaman ve nasıl kutlanır? Çin'de ve dünyanın dört bir yanındaki Çin topluluklarında kutlanan Çin Yeni Yılı hakkında merak edilenler.
21 Ocak - 20 Şubat Tarihleri Arasında Kutlanan Çin Yeni Yılı Nedir?

çin yeni yılı; çin'de ve dünyanın dört bir yanındaki çin topluluklarında, batı takvimlerine göre 21 ocak ile 20 şubat tarihleri arasında gerçekleşen yeni ay ile başlayan 15 günlük yıllık festival. şenlikler bir sonraki dolunaya kadar sürer.

kutlama tarihleri ayın evrelerini takip ettiği için bayram bazen ay yeni yılı olarak da adlandırılır. 1990'ların ortalarından bu yana çin'de insanlar çin yeni yılı boyunca art arda yedi gün çalışmamaktadır. bu dinlenme haftası, bazen genel olarak çin yeni yılına atıfta bulunmak için kullanılan bir terim olan bahar festivali olarak adlandırılmıştır.

çin yeni yılı'nın kökenleri efsanelerle doludur. bir efsaneye göre binlerce yıl önce nian ("yıl") adında bir canavar her yeni yılın başında köylülere saldırırdı. canavar yüksek seslerden, parlak ışıklardan ve kırmızı renkten korkarmış, bu yüzden bu şeyler canavarı kovmak için kullanılırmış. bu nedenle eski yılı uğurlamak ve yeni yılın şans ve refahını getirmek için yapılan kutlamalarda genellikle havai fişekler, havai fişekler ve kırmızı giysiler ve süslemeler yer alır. gençlere renkli kırmızı zarflar içinde para verilir. ayrıca, çin yeni yılı ziyafet çekme ve aile üyelerini ziyaret etme zamanıdır. sezonun birçok geleneği ölen akrabaları onurlandırır.

diğer çin yeni yılı gelenekleri arasında, evde kalan kötü şanstan kurtulmak için evin baştan aşağı temizlenmesi de yer alır. bazı insanlar kutlamalar sırasında belirli günlerde özel yiyecekler hazırlar ve tadını çıkarır. çin yeni yılı boyunca düzenlenen son etkinlik fener festivali'dir ve bu festivalde insanlar tapınaklara parlayan fenerler asar ya da gece geçit töreninde bunları taşırlar. ejderha çinlilerin iyi talih sembolü olduğu için birçok bölgede festival kutlamalarında ejderha dansı öne çıkar. bu geçit töreninde uzun, renkli bir ejderha çok sayıda dansçı tarafından sokaklarda taşınır.