24 Kasım'ı Kutlarken Unutulmaması Gereken: Öğretmen Kavramının İçinin Boşaltılması

24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyoruz ama 2022'de öğretmenlerin neler yaşadığını, meslek tanımlarının içinin artık nasıl da boşaltıldığını biliyor muyuz?
24 Kasım'ı Kutlarken Unutulmaması Gereken: Öğretmen Kavramının İçinin Boşaltılması
iStock

öğretmenliğin bir numarası kalmadı arkadaşlar

bunu da bir öğretmen olarak söylüyorum bu arada. eskiden öğretmenler az maaş alırdı ama köylerde, kasabalarda, şehirlerde vs. bir havası vardı. anadolunun nice bölgelerinde zor şartlar altında, kömürünü bilmem nesini kendi taşırdı, sobayı kendi yakardı. damı akan okullarda, yeni nesil yetiştirmeye çalışırdı. işin bir ruhu vardı anlayacağınız. şimdi ise okullar daha iyi, kalorifer sistemleri falan var ama geriye öğretmenlik namına bir şey kalmadı. o kadar boşalttılar ki içini.

öğretmen not veremez.

öğretmen sınıfta bırakamaz.

öğretmen bir fiske dahi atamaz, mazallah atarsa elli soruşturma yer.

ha ama öğretmen dövülebilir, sövülebilir. bunu yaparsanız bir halt olmuyor niyeyse.

öğretmen veliye söz geçiremez.

öğretmen öğrenciye söz geçiremez.

öğretmen konudan çıkamaz. hayatla ilgili bir şeyler anlatamaz, tavsiye veremez çünkü vereceği tavsiye birilerinin ailesinin işine gelmez, soruşturma yer durur.

öğretmene özelde köpek muamelesi yapılır. %60'ı asgari ücret ve altı maaş alır. geri kalanının belki de %90'ı da asgari ücretin 1000 - 1500 lira üstünü alır. bu ülkede 15-20 bin lira arası maaş alan, kolej öğretmeni %1 falandır herhalde.

40 saat ders + 8-10 saat etüt + cumartesi günü deneme sınavıdır, bilmem nesidir zorla kalır. yetmez üstüne devamlı mesai yaptırılır, sabah akşam nöbet tutar, 1 kuruş ekstra para almaz.

o da yetmez. kendini kimseye beğendiremez, özellikle sosyal medya ahalisine. "yatarak para kazanıyorsunuz ehe ehe" denir. kolej öğretmeni olduğunu söylersin, şartları söylersin bu sefer de "kpss'yi kazansaydın gerizekalı" der. az çalışsan laf yersin, çok çalışsan gerizekalı muamelesi görürsün.

allah aşkına öğretmenler gününü bırakın, bu ülkede öğretmen diye bir meslek mi kaldı?

doktorlar küfür yer, mühendisler küfür yer, avukatlar küfür yer, öğretmenler zaten belli: küfürün bini bir para...

şimdi de olmayan mesleğin bir günü kutlanmaya çalışılıyor ama yine olmuyor, yine olmuyor. birileri çıkıyor, "size her gün bayram zaten g*telekler. siz de öğretmen misiniz? anca yatın lan, aldığınız bütün paralar haram." diye şeyler yazılıyor.

allah aşkına bu kadar köpek çekilen, maaşı kalmamış, yaptırımı kalmamış, saygısı kalmamış, itibarı yerlerde sürünen bir mesleğin özel gününü kutlamaya çalışıyoruz. onda bile gelip küfür ediyorlar, helal olsun, ne diyeyim?