27 Haziran Trump-Biden Başkanlık Tartışmasında Hangi Aday Daha İyiydi?

Kim kazandı?
27 Haziran Trump-Biden Başkanlık Tartışmasında Hangi Aday Daha İyiydi?

tartışmada iki ana madde vardı

1. ekonomi

2. göçmen krizi

geri kalan her şey (abortion, sağlık sistemi vs) bu iki başlığın dolaylı alt başlıkları ya da daha güzel bir ifadeyle pastanın üstündeki çilek.

2020'den bu yana amerika'da iki şey gözle görülür derece, rahatsız edecek biçimde arttı. enflasyon ve sınırdan kaçak gelen göçmenler. bunların alt başlıkları sağlık harcamaları, afganistan, suriye, ukrayna, israil savaşları ve oralara harcanan paralar. ama bütün bu alt başlıklar amerika'da yaşayanların ne sikinde ne de umrunda.

4 yıl önce $2.8 olan benzinin galonu bu sürede $8'e kadar çıktı. sonra $5'e sabitlediler.
$100'a koca market sepeti dolarken ve içerisinde temel gıda maddelerinden, meyveye temizlik ürünlerinden kâğıt havluya kadar alabilirken bu gün bir tuvalet kâğıdı bir kağıt havlu alınca $50 geçiyor.

sınırdan gelen milyonlarca kaçak göçmene harcanan milyonlarca dolar ve belki daha fazla bir bütçe var en önemlisi de sağlık. bütün bunlar trump'ın elini güçlendiriyor demokratlara karşı.

ha bu arada dünyada da kriz var türkiye daha kötü durumda vs diye düşünüyor olabilirsiniz. birincisi amerikalıların s*kinde değil dünyanın geri kalanında ne olup bittiği. ve herkes kendi g*tünü kurtarma peşinde.

biden'ın yaşlılığı, trump'in vergi davaları vs kimsenin oy tercihini belirlemiyor. herkes günün sonunda cebine bakıyor.

Başka?

trump'ın üst düzey bir performans da çıkarmamasına rağmen bariz bir şekilde kazanan olarak görüldüğü münazara. trump resmen cnn'de deplasmana çıktı ve şu an münazara sonrası cnn amerika yayınında biden'ı yiyorlar. an itibarıyla cnn amerika, jake tapper'ı bile gömüyor. cnn türk de yayın aralarında cnn amerika'ya taş atmayı ihmal etmedi.

trump, yasadışı göç ve rusya konusunda biden'ı yedi. geri kalan mevzularda, örneğin ekonomi ve iklim, “sen döneksin, sensin dönek” seviyesini zorladılar. özellikle ikinci yarıda biden, trump'a dönüp laf atma işini iyice abarttı. kapanış konuşmasında biden iflas etti. 6 ocak konusunu trump, pelosi ve dc belediye başkanını suçlayarak kolayca savuşturdu. biden'ın “trump'a oy verenler demokrasi karşıtı” söylemi ise diğer başlıklar kadar gündeme gelmese de tehlikeli bir hata. biden'ın “sınır muhafızları beni destekliyor” ve “dönemimde hiç amerikan askeri ölmedi” iddiaları, cumhuriyetçileri bayram havasına sokarken bu girdiyi yazarken dinlediğim cnn amerika yayını, demokrat siyasi makinesinin panik havasına girdiğini söylemekte.

Son sözler

- bana göre biden beklediğimden saldırgandı. sürekli sert sözlerle yüklendi, üstüne trump’ın cinsel hayatına değindi.

- biden konuşurken fena değil ama dinlerken dalıp gidiyor. kafasından geçenleri anlamak mümkün değil.

- trump şımarık yaşlı adam olmamaya çalıştı. normal tavırlarına göre daha olgundu.

- trump bu tartışmayı bariz bir şekilde önde tamamladı. bunda sakin kalmasının etkisi büyüktü.

- ikisi de çok yaşlı ve başarısız başkanlar. muhtemelen hangisi gelirse gelsin dünyaya kaosu getirip öteki dünyaya göçüp gidecek.