35 Yaşına Kadar Evlenmezsem Seninle Evlenirim Sözü Ne Anlama Geliyor?

Farklı cinsiyetteki yakın arkadaşların birbirine söylemesine alışık olduğumuz bu temenni ne anlama geliyor olabilir? Sözlük yazarlarının yorumlarıyla sorguluyoruz.
35 Yaşına Kadar Evlenmezsem Seninle Evlenirim Sözü Ne Anlama Geliyor?
13 Going on 30 (2004)

Klasik yorumlardan biriyle başlayalım

35 yaşına kadar evlenmezsem seninle evlenirim... "senle kırıştırılmaz, kalbimi serserilere vereyim; yaşlanıp yalnız kalma korkusu başlayınca da huzuru sende bulurum." cümlesini kuramayacak kişilerin, sözü farklı kaydedip dosya uzantısını değiştirdiği cümle. ikisi de aynı yola çıkar ama biri dürüst ve dobra, diğeri ise kibar ve yalan.

bu cümle, bir erkeğe söylendiğinde aslında bir hakaret cümlesidir

ciddi ciddi "ya sen şimdi benim için yeteri kadar iyi değilsin. ben şansımı bi senden daha iyi, daha statülü, daha yakışıklı vs. vs. erkeklerle deneyeyim, olmazsa sana dönerim. ne yapalım, bulduğumuzla yetineceğiz artık" demekle eşdeğer bir söz.

insan olan düşmanına söylemez be.

üniversiteden iki arkadaşım, birinci sınıftan bu yana birbirlerine bunu söyleyip duruyor

ikisinin hayatlarına birileri girdi çıktı ama hala bekarlar. yaş 34 oldu artık. erkek tarafı geçen hafta artık sözünü tut demiş. kız tamam demiş. evleniyorlarmış. demek ki varmış böyle bir şey. tanımlamak gerekirse: 35 yaşına kadar evlenmezsem seninle evlenirim, şimdiki zaman değil geleceğe yönelik bir evlilik teklifi cümlesi.

Teori boyutunu biraz derinleştirelim

bu cümleyi erkeklerin anlayacağı dile çevirebilmek için öncelikle smv nedir, bunu açıklayalım.

smv (sexual market value): eş seçme ve seçilme marketinde her bir bireyin sahip olduğu değer. kadında değeri oluşturan kriterler genellikler doğurganlık belirtisi fiziksel özellikler iken (bel kalça oranı, diri göğüsler, parlak canlı saçlar, sağlıklı cilt vs.) erkekte fiziksel özelliklerin yanında statü, gelir durumu, sosyal ortamda başkalarının ona nasıl davrandığı, öz güven gibi etkenler smv'yi belirliyor. bakın sakin sakin, örneklerle anlatıyorum ki bunu okuduktan sonra hala ehee bu adam benim diye acınacak halinizle gurur duymayın.

neyse devam edelim... kadında smv fiziksel özelliklere bağlı olduğundan dolayı erkeğe nazaran erken yaşta hızla yükseliyor, 20-25 arası pik yapıyor ve akabinde düşüşe geçiyor. erkekte ise fiziksel özelliklerin haricindeki kriterlerin durumuna göre çok daha uzun soluklu olabiliyor.

şu grafik erkek ve kadın smv'lerinin yaşa göre değişimini gösteriyor:


görüldüğü üzere 35 yaşında kadının smv'si 23 yaşındaki kadına göre çok düşük olduğu gibi, 35 yaşında erkeğin de çok altında.

sonuç olarak bu cümleyi erkeğin anlayacağı dile şu şekilde çevirebiliriz:

halen smv'min yüksek olduğu dönemde beni rahat bırak, kaslı, cool, iyi gelirli erkeklerden ulaşabileceklerime ulaşacağım, mümkünse iyi gelirli, yakışıklı bir adamı eş olarak kapatmaya çalışacağım. haaa işler ters gitti, bunu yapamadan 35'e geldim (ki umarım bu olmaz), bu adamlar için artık 23 yaşındaki bir kadınla rekabet edemeyeceğimi biliyorum, o zaman son çare olarak sana gelirim. sana ayda 1-2 vasat seks verip, erken emekliliğimi ilan edip, geri kalan hayatında seni manipülasyonlarımla parmağımda oynatarak idare ederim.

sonuç olarak bu cümle ciddi anlamda sizde bir şeylerin eksik olduğunun, erkek olarak değerinizin düşük algılandığına ilişkin bir uyarı.

iyi haber, bu tam olarak olmasa da büyük oranda düzeltilebilir. nasıl olduğunu da siz araştırıp, öğrenin. dünyada bu duruma düşen ilk erkek değilsiniz.

Alternatif bir görüşle bitirelim

35 yaşına kadar evlenmezsem seninle evlenirim olayının yedek olmakla alakası yoktur... çok yakın arkadaşına-dostuna, "35'e kadar aşkı bulamazsak mantık evliliği yapak" demektir.

zaten 35'inde durum budur, aşk yerine hayatını geçireceğin insanı ararsın. 20'lerde böyle olmaz: aşkla coşarsın, değişirsin, uyum sağlarsın, biz olursun. 35'ten sonra zordur biz'e dönüşmek. imkansız değildir, zordur.

30 yaş için bir arkadaşla vardı öyle bir sözümüz. ben evlendim o kaldı.