4.5 Milyar Yaşındaki Dünya'nın En Büyük Katillerden Biri: Spinosaurus

Yaklaşık 100 milyon yıl önce Kretase döneminde, Kuzey Afrika'da yaşamış olan dinozor cinsi Spinosaurus'a dair bilinmesi gerekenler.
4.5 Milyar Yaşındaki Dünya'nın En Büyük Katillerden Biri: Spinosaurus
iStock

spinosaurus, 4.5 milyar yaşındaki dünya'nın gördüğü en büyük katildir. bir zamanlar bu ünvan t-rex'te olsa da daha sonra bulunan fosiller ve yapılan araştırmalar sonucu, bin spinosaurus'un on bin t-rex'i yok edebileceği sonucuna varılmıştır.

kuyruktan buruna 17 metre uzunluğunda ve 11 ton ağırlığında olan bu canlının ailesi, güney amerika, avrupa ve asya'da yaşamış olsa da son ve en büyük nesli kuzey amerika'dan çıkarmışlardır. önceleri karada yaşadıkları düşünülen bu iri canlıların, daha sonra yapılan kemik ve diş analizinden sonra timsahlar gibi yaşadıkları, yani ömürlerinin büyük kısmının suda geçtiği anlaşılmıştır. suda yaşadıkları ve avlandıkları için de haliyle ichtyhophagous, yani balıkçıllardır.


kendisini mükemmel bir avcı kılan ise nefis ve eşsiz özellikleridir. kafatasının tomografisi çekildiğinde çok ilginç bir şey bulunmuş ve burnunun ön kısmında tıpkı timsahlar gibi sinüsler olduğu fark edilmiştir. bunların da basınç sensoru görevi gördüğü düşünülüyor. bu basınç sensörleri timsahlarda da olduğu için avın yönünü veya hızını belirlemeye yarayan bir özellik olduğu zaten biliniyor. ayrıca burun delikleri üstte olduğu için, spinosauruslar burunlarını suyun içinde de tutabilir. suda bekleyebilme ve basınç sensoru özellikleri ile suda rahatça terör estirmelerinin yanında, uzun ve koni şeklinde olan dişleri de avlarını rahatça yakalama ve tutma kolaylığı sağlar.(uzun ve koni biçimdeki dış avı parçalamaya yaramadığı için, avı elleri ile parçalar)


bu yüzden kendisi iddia edildiği gibi leşçi değil, katildır. bu tür avlanma özelliklerine sahip bir canlının leşçi olma ihtimali olmamasının yanında, 2008 yılında dişlerinin arasında bulunan onchopristis fosilleri de leşçi olamayacağının en büyük kanıtıdır. zira onchopristis'ler 8 metrelik dev testere balıklarıdır. cüssesine göre anlamsız bir şekilde leşçi olan ise, küçük ve zayıf bir ağzı olan rugops'tur.

ayrıca kendisi katil sıfatı ile bir canlı ile karşılaştırılacaksa, bu t-rex değil, 500 km. alanda avlanan 13 metre uzunluğunda ve 7 ton ağırlığındaki carcharodontosaurus'tur. ki bence carcharodontosaurus da t-rex'i tokat manyağı yapabilir.


asıl uzmanlık alanları suda avlanmak olsa da mecbur kaldıklarında karada da mükemmel bir şekilde avlanabilirler. sırf suda yaşarlar ve avlanırlar diyerek biraz haksızlık yapmış oluruz. hatta dünya değişmeye başladığında ve kuraklık baş gösterdiğinde, avlanmak için azami 500 km.'lik bir alana ihtiyaç duyan iri katiller, mecburen karşılaşmış ve rekabet etmek zorunda kalmışlar. bir spinosaurus fosilinin, kaburgalarında bulunan diş izlerinin ve kırıkların, bir carcharodontosaurus'a ait olduğu tespit edilmişti. yani carcharodontosauruslar ve spinosauruslar erken final yapmak zorunda kalmış ve sık sık birbirlerini öldürmekle meşgul olmuşlardır. aralarında bariz bir güç farkı olmadığı için, hayatta kalan taraf her defasında değişmiştir. sular tamamen çekildiğinde ve artık beslenecek bir şey kalmadığı zaman da, açlıktan ölmüşlerdir.

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Diğer Etobur Dinozorların da Korktuğu Bir Dinozor Türü: Velociraptor