Diğer Etobur Dinozorların da Korktuğu Bir Dinozor Türü: Velociraptor

Yaklaşık 75 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen etobur bir dinozor türü Velociraptor'a dair bilgiler.
Diğer Etobur Dinozorların da Korktuğu Bir Dinozor Türü: Velociraptor

velociraptor, kretase döneminde yaşayan dromaeosauridae familyasından bir tür etobur dinozor. veloci latincede hızlı anlamına gelmektedir. bu kelime ingilizceye ise velocity olarak geçmiştir. raptor ise kelime olarak kapkaçcı anlamını karşılamaktadır.

jurassic park filmlerinin aksine boyu biraz daha kısa ve kilosu oldukça düşüktür. ortalama bir raptor 20 kg olup, boyu kuyruk ucundan burnuna 2 metredir. boyunun yerden yüksekliği ise sadece yarım metredir.

grup halinde avlanan raptorların oldukça zeki olduğu düşünülmektedir.avlanırken dişlerini, pençelerini, bilmem kaç ton basan çenelerini kullanırlardı.

ilginç bir şekilde uçamadığı halde küçükte olsa kanatlara sahipti. bunun ne işe yaradığı ise tartışma konusudur.

velociraptorlar saatte 60 km hıza ulaşabilirler. elleri ince uzun parmaklıdır; avını iyice kavrayarak tutması, avını kaçırmaması için kullanışlıdır. ayrıca ayaklarının iç kısmında çok sivri, uzun, hareket ettirebildikleri bir tırnak bulunmaktadır; bununla avın üzerine sıçradıklarında tutunmaları kolaylaşır, ayrıca yere serdikleri kurbanlarının midelerini deşmeleri için kullandıkları önemli bir silahlarıdır.

velociraptorlar kabul gören teoriye göre sürüler halinde dolaşırlar ve koordineli olarak saldırırlar. mesela 3 tonluk bir hayvana saldırırken birkaçı sırtına ve kuyruğuna sarılarak yavaşlatır, birkaçı önüne çıkarak hayvanın paniklemesini sağlarken, diğerleri hayvanın savunmasız olan karnına doğru saldırarak orak şeklindeki ayak tırnaklarıyla karnını yararlar.bulunan bazı otobur fosillerinin yanında bu hayvanlardan 10-15 tanesinin de çıkartılmış olması bu kuramı desteklemektedir. öte yandan yumurta yediklerini gösteren birkaç kanıt da vardır. bunların en ünlüsü dövüşürken ölen bir raptor ile bir protoceratops fosilidir. protoceratopsun, yuvasının yakınlarında dolaşan raptoru öldürmüş, ancak kendisi de bu sırada ölmüştür ve iki hayvan birbirlerine sarılmış bir şekilde dövüşürken ölmüşlerdir.

Dinozorlar Yok Olmasaydı İnsanlar Doğada Dominant Olabilirler miydi?