43 Yıldır Sadece 29 Şubat'ta Çıkan Fransız Gazetesi: La Bougie du Sapeur

La Bougie du Sapeur adlı bir Fransız gazetesi, 1980 yılından bu yana sadece 29 Şubat tarihlerinde çıkıyor.
43 Yıldır Sadece 29 Şubat'ta Çıkan Fransız Gazetesi: La Bougie du Sapeur

la bougie du sapeur, 1980'den beri yıldır yayınlanan, ancak bugüne kadar sadece 11 sayı çıkaran bir fransız gazetesidir. 11 sayının nedeni ise sadece "artık gün"de, yani 29 şubat'ta yayınlanıyor olması.

gazetenin hikayesi, 1980 yılında iki arkadaş, politekniker 'jacques de buisson" ve basın meraklısı ve eski gazeteq koleksiyoncusu "christian bailly' arasında bir şaka olarak başladı. gazetenin kelime anlamı "sapper'in mumu" imiş, 19. yüzyılın sonlarında yaratılan çizgi karakter, "sapper camember'"e atıfta bulunuyor.

hikayede, camember 29 şubat'ta doğmuş ve doğum gününü sadece dört kez kutladıktan sonra orduya katılmış.

gazete, ana bölümleri siyaset, ekonomi ve uluslararası yaşamla ilgili haberlere ayrılmış günlük bir gazete gibi görünüyor. ancak gazetede ilerledikçe, eğlence ve spor gibi konular daha hafif hale geliyor. ayrıca, gazetenin periyodik çıkışı göz önüne alındığında, ironik olarak "son dakika" adlı bir sayfası var.

alışılmadık bir periyoda sahip bu gazetenin özünün mizah olduğu açıktır.

jean d'indy gülerek, "bir sonraki baskı için bazı şeyleri erteledik: örneğin, 2016 bulmaca çözümünü 2024 gazetesinde yayınlamaya karar verdik" diyor ve ekliyor "gülmek sağlığınız için iyidir ve bu nedenle sosyal güvenlik tarafından geri ödenmelidir"


her dört yılda bir gazete yayınladığınızda müşteri sadakati oluşturmanın zor olduğunu düşünebilir ancak "la bougie du sapeur" 2020 yılında fransa'nın yanı sıra belçika, lüksemburg ve isviçre'de dağıtılan 200.000 kopya gibi şaşırtıcı bir rakam elde etti. yüksek satış rakamı, bu gazetenin, sayılarını finanse etmek için reklam kullanmadan ayakta kalmasını sağladı. hatta gazete gelirinin bir kısmını otistik ve epileptik insanlara yardım eden "a tire d'aile" adlı derneğe bağışlamaktadır.

kaynak