4chan ile Ünlü Bir İnternet Deyimi Haline Gelen Doomer Tam Olarak Nedir?

Doomer nedir? Boomer ile farkı nedir? İnternetin konuşma diline armağan ettiği pek çok yeni kelimeden biri olan doomer'ı tanıyalım.
4chan ile Ünlü Bir İnternet Deyimi Haline Gelen Doomer Tam Olarak Nedir?
Doomer'lar genellikle bu meme ile resmediliyor.

nedir?

doomer, 2018'in eylül ayının ortalarında 4chan'de ortaya çıkmış yeni bir akım. 20'li yaşlarda bunalıma girmiş, intihara meyilli, hayatı sorgulayan, yaşamak için bir amaç bulamayan elemanlara verilen bir takma ad.

başlıca benimseyenleri 20'li yaşlarda, yaşamaktan haz almayan, mutsuz insanlar olan, benim de kendimce benimsediğim depresif bir tarz. genel benimsenme sebebi günümüzdeki distopik yaşayış biçimine tam olarak ayak uyduramamaktır. yaygın tasvirle örtüşen bir şekilde koyu giyinmeyi, bulutlu havaları, karamsar şarkıları sevsek de sürekli yalnız hissetmeyi çoğumuz sevmiyoruz. (en azından gözlemlediğim kadarıyla...)

doomer'lar, arada kalmış 90'lar neslinin umutsuz bireyleridir

boomer'lar gibi dünyayı toz pembe, genclerin iş beğenmediği bir yer olarak görmezler veya zoomer'lar gibi teknolojinin içine de doğmamışlardır direkt olarak, insanlığın yaşadığı en önemli değişimlerden biri olan bilgi çağının tam ortasında kalmış, yolunu kaybetmiş, hayatıyla ne yapacağını bilmeyen kayıp nesildir. schopenhauer ve nietzsche bu neslin fikirlerini iyi yansıtır. hayatta var olmamızın amacını mutlu olmak zannedenler büyük bir illüzyon içindedir...

belki de acı çekmek için gelmişizdir.

bu karakter ve diğer boomer, zoomer, chad vs... hepsi wojak olarak geçer

Wojak veya diğer ismi ile Feels Guy: Bir internet memi. Kel bir adamın basit, siyah hatlardan oluşan karikatürü olarak tasvir edilen Wojak, melankoli, pişmanlık veya yalnızlık gibi duyguları genel olarak ifade etmek için kullanılır.

boomer normal, cahillikten nasibini almış, cehalet mutluluktur diyen türden biridir.

chad, kaslı, kızlar tarafından çok sevilen ama bence tam bir şerefsizdir.

doomer'a gelmek gerekirse...  aktif bir 4chan kullanıcısı olarak biraz bu kavramdan bahsetmek istiyorum. genellikle 20'li yaşlarda olur bu tipleme. joy division, radiohead, anathema gibi gruplar dinlerler, marlboro red favori sigara markalarıdır, çoğu çizimde araçları toyota ae-86 initial d modeldir, night walk bu tiplemenin en sevdiği olaylardan biridir fakat eğer arabası var ise night ride yapmayı tercih ederler.

yaşama amaçları yoktur, genellikle dead-end yani bitmeyen, asla kafasını bok çukurundan çıkartamayacakları işlere sahiptirler (mcdonald's, burger king vs.), yalnızlıktan muzdariptirler, varoluşsal sıkıntılar çekerler, çoğu bir boomer'a göre oldukça bilgilidir, chad tarafından zorbalık görmüştür (çoğu çizim için geçerli), hayatında sevgiyi, mutluluğu, rahatlığı bulamamışlardır ve bulamayacaklarına inanırlar.

son olarak: "herkes hayat, anlamını kaybedene dek gangsterdir."

nietzsche ve schopenhauer'lı felsefi ve terminolojik yorumlaması 

doomer, bir internet meme'inden çok daha derin bir olgudur. 

Kimdir bu doomer'lar?