Güvenilir Bir Kripto Para Borsası Seçerken Bakmanız Gerekenler

Bitpanda aracılığı ile
Kripto para alım-satım işlemi yapmanıza olanak sağlayan borsalara üye olup işlem yapmadan önce hangi kriterlere bakmalıyız? Bir kripto para borsasının güvenilir olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Güvenilir Bir Kripto Para Borsası Seçerken Bakmanız Gerekenler


son dönemde kripto paralara olan ilgi fazlasıyla artmış durumda. özellikle pandemi süreciyle beraber insanlar, paralarının değer kaybetmeyeceği, aksine değer kazanacağı yatırım araçları aramaya başladılar. aynı dönemde üretimde yaşanan düşüş ve kurumsal yatırım şirketlerinin kripto para piyasalarına girmesiyle birlikte de bitcoin, ethereum, dogecoin gibi birçok coin, değerine değer kattı. bu durum, küçük - büyük fark etmeksizin yatırımcıların iştahını kabartıyor. insanların, kripto para alım - satım işlemlerini yapmasını sağlayan kripto para borsaları da bu noktada önemli bir aracılık görevi görüyor. dolayısıyla, hangi kripto para borsasıyla iş yapacağımız, yatırımlarımızın geleceği ve güvenliği için kritik bir konu.

kripto para borsasından beklenmesi gerekenler

bir aracıdan (borsadan) beklentilerimiz nedir peki? ilk olarak güvenilir olması elbette. kripto para alım - satım işlemleri yaparken içeride paramızın kalmayacağınıdan emin olmalıyız. güvenli bir kripto para borsası; güçlü api uygulamalarına, ileri teknoloji sunuculara ve tam otomatik emir sistemine sahip olmalı. bu sayede kripto paraları haftanın 7 günü ve günün 24 saati anında güvenle satın alabilmeliyiz. bunların dışında iyi, kullanışlı bir mobil uygulaması ve web sitesi olan, kolay al - sat yapabileceğimiz bir borsa olmalı burası. ancak en nihayetinde, her şeyin dijital olduğu bu ekosistemde güvenlik en önemli konu. peki güvenilir bir kripto para borsasında hangi detaylar bizim için önemli?


kripto para borsalarında güvenlik ihtiyaçları

- psd2 lisanslı olması (ödeme hizmetleri kanunu)
- müşteri tanı sistemi (know your customer/kyc)
- aml5 yönetmeliğini uygulaması

güvenlik tedbirleriyle alakalı avrupa birliği standartlarını en üst düzeyde uygulayan, psd2 lisanslı ve düzenlemelere tabi bir borsa, yatırımlarınız konusunda içinizin rahat olabilmesi için önceliğimiz olmalı. 

bir borsa, kendini ilk olarak müşteri kabul prosedürüyle belli ediyor genelde. bu noktada borsanın; finans kuruluşları ve bankaların dijitalden müşteri edinim için kullandığı müşterini tanı sistemi (know your customer) ile müşterileri platformuna kabul eden ve aml5 yönetmeliğini uygulayarak dürüst yollardan kazanılmamış olan yatırımı kabul etmeyen bir borsa olması en baştan iyi bir izlenim demek. elini sallayanın, nereden geldiği belli olmayan parasıyla içeri girememesi; kısacası müşteri kalitesi de bir kripto para borsasının güvenilirliğini önden belli eden önemli etmenlerden.

borsanın, bağımsız bir şirket tarafından denetleniyor olması da kritik ve güven veren başka bir detay. müşterilerinin kripto varlıklarını sakladığı soğuk cüzdanlarını, dönemsel olarak dünyanın önde gelen denetim şirketlerinden birine (örn: kpmg) denetleten bir borsayla çalışmanız, dijital paralarınızın güvenliği konusunda içinizi çok rahat ettirecektir.

sonuç olarak, dijitalleştirilmiş varlıkların ve önümüzdeki yıllarda adını daha sık duyacağımız blockchain (blok zinciri) teknolojisinin yenilikçi gücünü kullanarak karmaşık finansal engelleri güvenli bir şekilde ortadan kaldıran, kullanıcılarına iyi bir deneyim sunan bir kripto para borsası işinizi fazlasıyla görecektir.

Güvenilir kripto para borsası Bitpanda ile Bitcoin dahil 50'den fazla kripto parayı hızlı, kolay ve güvenli şekilde alıp satabilirsiniz! - Bitpanda.com

Bitpanda'yı keşfetmek için tıklayın.