5 Çocuğunu Küvette Boğarak Öldüren Akıl Hastası Kadın: Andrea Yates

2001 yılında yaşları 6 aylık ila 7 arasında olan 5 çocuğunu küvette boğarak öldüren Amerikalı kadın Andrea Yates'in hikayesi kan dondurucu cinsten.
5 Çocuğunu Küvette Boğarak Öldüren Akıl Hastası Kadın: Andrea Yates

andrea yates; 20 haziran 2001'de, 37 yaşındayken 5 çocuğunu küvette boğarak öldüren hasta bir kişi. 

andrea'nın en küçük çocuğu mary 6 aylık, diğer çocukları noah 7, john 6, paul 4 ve luke 2 yaşındaydı. 5 çocuğunu da banyo küvetinde boğduktan sonra polise haber vermiş ve ilk açıklamalarında çocuklarının doğru yetişmediklerini, onları şeytanın ele geçirdiğini ve bu şekilde cennete gitmelerini sağladığını söylemiştir. kendisinin de idam edileceğini düşündüğü için polise haber vermiş fakat yargılama sürecinde postpartum depresyon geçirdiği düşünüldüğü ve psikotik belirtilerin de olduğu görüldüğü için akıl hastanesine yatırılması ve ömür boyu hapis cezası ile cezalandırılması uygun görülmüştür.


andrea yates'in hikayesi o dönemde medyada da fazlasıyla yer almasının yanında bilim dünyasında da önemli tartışmalara neden olmuştur. hatta lancet gibi prestijli dergilerde yayınlanan makalelere bile konu olmuştur. medyatik yanı da bir o kadar ilginçtir. örneğin; çok sevilen desperate housewives dizisinin senaristinin bile ilk olarak bu vakadan sonra böyle bir dizi yapmayı düşündüğü iddia edilmiştir.

vaka aslında birçok psikiyatrist için sıradan sayılabilecek bir psikotik depresyon vakası. fakat olayı ilginç kılan ve trajik nokta elbette ki hastanın çocuklarının şeytan tarafından ele geçirildiğini düşünerek çocuklarını öldürmesidir. hatta kendisinin de öldürülmesi ile şeytanın yok edileceğini söylemiş.


andrea, çocuklarını öldürdükten sonra polisi ve kocası rusty'yi arayarak hemen eve gelmesini söylemiş. sonrasında eve gelen polisler noah'ın cansız bedenini küvette yüzerken, diğer çocukları ise ebeveynlerinin yatağında battaniyeye sarılı olarak bulmuşlar. daha önce de psikiyatrik problemleri, intihar girişimleri olan andrea'ya ve kocasına kesinlikle bir daha çocuk yapmamaları önerilse de beşinci çocuğu yapmakta kararlı olan çift bu trajik sonla karşı karşıya kalmış.

daha ayrıntılı bilgi için şu makaleye ulaşılırsa okunmasını tavsiye ederim: mental health and justice: the case of andrea yates (faith mclellan, 2006)