6 Yaşına Kadar Kurtlar Tarafından Büyütülen Tarihe Geçmiş Kişilik: Dina Sanichar

Disney karakteri Orman Çocuğu Mogli'ye ilham veren bu acayip vakayı bir inceleyelim.
6 Yaşına Kadar Kurtlar Tarafından Büyütülen Tarihe Geçmiş Kişilik: Dina Sanichar

dina sanichar 1867 yılında o sıralar 6 yaşındayken bir grup avcı tarafından hindistan'da bir mağarada kurtlarla yaşarken keşfedildi. tam anlamıyla bir kurt gibi davranıyordu, sonrasında yetimhaneye yerleştirildiğinde hayvanlar gibi dört ayak üzerinde yürüdüğü ve çiğ et yediği raporlanmıştı.


yetimhanedeki eğitimleri sırasında ve yaşadığı hayatı boyunca hiçbir şekilde konuşmayı öğrenemedi. ayrıca elbise giymeyi sevmiyordu. normal insanların yediği besinlerin kokusunu beğenmediğinde yemiyor, daha çok çiğ et yiyor ve kemik kemiriyordu. bu durumla ilgili olarak bir çocuk psikoloğu olan wayne dennis'in 1941 tarihli american journal of psychology makalesi olan "the significance of feral man:" da , "vahşi adam düzensizdir" ve "medeni insanın iğrenç bulduğu şeyleri yer" diye yazdı. 1 / 2


bunların dışında sanichar hayvanlar arasında büyümüş başka bir çocukla arkadaş oldu. orada kaldığı süre boyunca ilişki kurduğu tek kişi oydu ve tek modern şey olan sigarayı içmeyi öğrendi. dina muhtemelen fazla içtiğinden dolayı genç yaşta 1895'te tüberkülozdan öldü. bu arada hindistan'da buna benzer 50'ye yakın hayvan çocuk vakası keşfedildi.


şimdi bu olayın ilginç bir tarafına gelelim

rudyard kipling ismini belki de bir çoğunuz bilmiyordur ama size the jungle book (orman çocuğu mogli) desem birçoğunuz "tamam ya şimdi hatırladım" diyecektir. kendisi ingiliz bir gazeteci, öykü, şiir ve roman yazarıdır.


o sıralar ingiliz sömürgesi olan hindistan'da dünya gelmiştir. daha sonraları eğitim için ingiltere'ye gitmiş ve zeki bir adam olmasına nazaran 1882 yılında hindistan'a geri döner. daha sonraları burada gazetecilik yapmaya başlar ve meşhur kitabı olan the jungle book 1894 yılında kaleme alır. bir söylentiye göre gazetecilik zamanında dina sanichar olayının haberlerini gördüğünden dolayı, sanicahar'ın bu durumdan etkilenerek disney'in de filmlerini yaptığı mogli'ye hayat vermiştir: tamamen kurtlar tarafından büyütülen bir çocuk...