İngiltere Tarihinin En Garip Olaylarından Olan, Tavşan Doğuran Kadın: Mary Toft

18. yüzyıl İngiltere'sinde Mary Toft adlı bir kadın, çok enteresan bir olayın başrolünde yer almış.
İngiltere Tarihinin En Garip Olaylarından Olan, Tavşan Doğuran Kadın: Mary Toft

kral 5. charles dönemi, ingiltere'nin garipliklerle geçen bir dönemiydi. (bkz: evanjelizm) dönemin inanç ve ahlaki dokusu da söylencelerin gerçeklik sıfatı kazanılmasına katkı sağlıyor olmalı. kral'ın kendisi de biraz garipti. hayatı boyunca ingilizceyi öğrenmeyi reddetti ve karısını 32 yıl hapiste tuttu.  neyse, konumuz bu değil. 

1726 eylül'ünde kadının biri (mary toft) tavşanlar doğurmaya başladı. yerel hekim john howard olayı ciddiye aldı. hadiseyi ülke çapında araştırmak üzere bilim insanlarını göreve çağırdı. kral'ın yapacak çok bir işi yoktu; olayı araştırmaya bizzat kendi adamlarını, kralın özel cerrah ve anatomisti nathanael st. andre ve galler prensi özel sekreteri samuel molyneux'ü yolladı.


mary onlara hamile kaldığında canının tavşan eti çektiğini, çok yediğini ve sonra rüyasında tavşan doğurduğunu gördüğünü söyledi. bunlar işi sıkıya aldılar ve tavşanların akciğerlerini kesip suya attılar. ciğerler yüzdü. bundan yapılacak basit çıkarıp tavşanların akciğerlerinde hava olduğu idi. bu da ancak doğumdan önce dış dünyayla karşılaşmış olduklarında mümkün olabilirdi. ama uzmanlarımız nedense bunu göz ardı ettiler. 


29 kasım'da kadını alıp londra'ya götürdüler. mary birdenbire kamuya mâl olmuş bir figüre dönüştü. gerçi, tavşan doğumları durmuştu ama mary açısından işler yolunda görünüyordu. sonunda sir richard manningham adındaki ünlü tıp adamı gelerek kadının uterusunu açıp bakmayı önerdi. operasyon önerisi aslında bir blöftü. mary hemen yelkenleri indirdi. rahmine tavşanları ünlü olmak ve kraldan birkaç kuruş koparabilmek adına kendisinin soktuğunu itiraf ediverdi. 

kadını kısa süreyle hapse attılarsa da sonradan serbest bırakıldı. olansa ona safça inanan iki bilim insanına oldu. john howard and nathanael st. andre'nin kariyerleri son buldu.