65 Milyon Yıl Önce Meksika'ya Düşerek Dinozor Neslini ve Dünya'nın Yarısını Yok Eden Meteor

Yaklaşık olarak 65 milyon yıl önce Meksika'nın Yucatan bölgesine çapı 12 km, ağırlığı ise milyarlarca ton olan bir meteor düştü.
65 Milyon Yıl Önce Meksika'ya Düşerek Dinozor Neslini ve Dünya'nın Yarısını Yok Eden Meteor
iStock.com

arpma anında hızının saniyede 20 km olduğu ifade ediliyor, yani bir mermiden 20 kat daha hızlı dünyaya çarpmış.

paleontologların araştırmalarına göre çarpma sonrası 180 km genişliğinde ve 20 km derinliğinde bir krater oluşmuş. ayrıca bu olay yer kabuğunda büyük kaymalar oluşmasına sebebiyet vermiştir.

çarpma o kadar şiddetli olmuş ve o kadar büyük bir enerji açığa çıkmıştır ki, ortaya çıkan enerjinin japonya'da hirosima ve nagazaki'ye atılan atom bombasının tam 1 milyar katı kadar olduğu tahmin edilmektedir.

iStock.com

çarpma sonrası etraftaki kıtaları komple su altında bırakacak kadar büyük tsunamiler ve çarpmanın büyüklüğünden kaynaklı zehirli gaz bulutları dünyanın üzerini kaplayarak bir sera etkisi oluşturmuşlar ve güneş ışınlarından mahrum kalan bitkiler fotosentezleri geciktiği için ölmüşlerdir.

uzayda asteroid kemerinde 160 milyon yıl önce bir çarpışma meydana geliyor ve bu çarpışma sırasında büyüklüğü 170 km'lere varan asteroidler çarpışarak sevgili yavrumuz "chicxulub asteroid'in" doğmasına vesile oluyor. işte bu 12 km çapındaki küçük yavru dünyaya çarpmak suretiyle hemen hemen dünyadaki tüm canlı yaşamının sona ermesine sebep oluyor.

iStock.com


kaynaklar: https://en.wikipedia.org/…omical_origin_of_asteroid

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/…a-sag/21943.aspx

http://mysoftheroo.blogcu.com/…rpan-goktasi/9992130